Amerikan basınında II. Abdülhamid ve dönemi
Abdulhamid II and his reign in the American press
- Tez No: 816917
- Danışmanlar: PROF. DR. ERCAN KARAKOÇ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Tarih, Türk İnkılap Tarihi, History, History of Turkish Revolution
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Atatürk İlkeleri ve İnkılap Tarihi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Atatürk İlkeleri ve İnkılap Tarihi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 485
Özet
II. Abdülhamid, araştırmalarda uzun süre ağır ithamlara maruz kalmış, farklı söylemlerle anılmıştır. O, tarihi süreç içerisinde bazı kesimlere göre“Kızıl Sultan”bazı kesimlere göre ise“Ulu Hakan”olarak birbirine zıt iki farklı görüşle açıklanmaya çalışılmıştır. Bu sebeple II. Abdülhamid ve döneminin gerçekçi tarihi veriler ve objektif değerlendirmelerle incelenmesi, yabancı kaynaklar da kullanılarak araştırılması önem taşımaktadır. Bu tezin temel amacı Amerikan basınının II. Abdülhamid'in hükümdarlığı süresince Osmanlı coğrafyasında yaşanan önemli siyasi, askeri, ekonomik, sosyal ve kültürel gelişmeler karşısındaki tutumu ve bakış açısını incelemektir. Söz konusu gelişmelerin farklı bir kaynak olarak Amerikan basını temelli araştırılması Abdülhamid ve döneminin anlaşılmasını daha kolaylaştıracağı gibi kendisi ve Osmanlı Devleti'nin uzak bir coğrafyada nasıl algılandığının tahlil edilmesi bakımından da kayda değerdir. Çalışmamızda Amerika Birleşik Devletleri coğrafyasında yayınlanan 136 günlük ve 77 haftalık olmak üzere toplam 213 gazeteden istifade edilmiştir. Basında çıkan haber ve yorumları desteklemek ve kontrol etmek amacıyla başlığımızla ilgili Amerikan Dışişleri Bakanlığı yazışmaları ile Amerikan Ulusal Arşivler ve Kayıtlar Dairesindeki belgeler incelenmiştir. Tezimizde kullandığımız gazetelerde yer alan II. Abdülhamid ve politikalarına yönelik eleştiri ve iddialara temkinli yaklaşılmıştır. Çalışmamız sonunda, Amerikan basınının II. Abdülhamid ve döneminde Osmanlı coğrafyasında yaşanan hemen hemen tüm önemli yerel ve uluslararası hadiselerini yakından takip ettiği tespit edilmiştir. II. Abdülhamid'den bahsedilen ilk haber ve yorumlarda Sultan, doğuya özgü otokrat bir hükümdar gibi tasvir edilirken, özellikle Amerikan misyonerlerinin de etkisiyle Ermeni olayları ve Osmanlı-Yunan Harbi sonrasında onun“Kızıl Sultan”figürüne dönüştürüldüğü görülmüştür. Keza pek çok haberde Osmanlı Devletinden Türkiye, Müslüman Osmanlı toplumundan da Türk diye bahsedildiği saptanmıştır. Osmanlı basınında yer almayan bazı önemli haber ve yorumların Amerikan basınında yer bulduğu belirlenmiştir. Bazı yayın organlarının önemli haberleri temsilci atayarak yerinden yani İstanbul'dan takip etmeye başladıkları da bir diğer tespitimizdir. Nihayet Amerikan basınının çoğu zaman yanlı kimi zaman ise tarafsız bir gözle II. Abdülhamid'e ilişkin elde ettiği bilgileri Amerikan kamuoyuna aktardığı görülmektedir.
Özet (Çeviri)
Abdulhamid II was exposed to heavy accusations for a long time in researches and was mentioned with different discourses. He has been tried to be explained with two different opposing views as the“Red Sultan”according to some groups and the“Great Hakan”according to other groups in the historical process. For this reason, it is important to examine Abdülhamid II and his period with realistic historical data and to investigate objective evaluations using foreign sources. Summary report summary report summary report summary report summary report summary The main purpose of this thesis is to examine the attitude and perspective of the American press towards the important political, military, economic, social and cultural developments in the Ottoman geography during the reign of Abdulhamid II. Researching these developments based on the American press as a different source will make it easier to understand Abdulhamid II and his period, It is also noteworthy in terms of analyzing how he and the Ottoman Empire were perceived in a distant geography. In our study, a total of 213 newspapers, including 136 daily and 77 weekly newspapers published in the geography of the United States, were used. In order to support and control the news and comments published in the press, the correspondence of the American Ministry of Foreign Affairs related to our title and the documents in the American National Archives and Records Department were examined. Criticisms and allegations against Abdulhamid II and his policies in the newspapers that we used in our thesis have been evaulated cautiously. At the end of our study, it was determined that the American press closely followed almost all significant local and international events taking place in the Ottoman territories during the reign of Abdulhamid II. In the initial news and commentaries about Abdulhamid II, the Sultan was depicted as an autocratic ruler characteristic of the East. However, especially under the influence of American missionaries, he was transformed into the figure of the“Red Sultan”after the Armenian events and the Ottoman-Greek War. Furthermore, it has been determined that in many news reports, the Ottoman Empire was mentioned as Turkey, and the Muslim Ottoman community was also referred to as Turkish. It has been determined that certain significant news and commentaries, which were absent in the Ottoman press, found their place in the American press. nother observation we made is that some media outlets began to follow important news by appointing correspondents who were based in Istanbul. Ultimately, it is observed that the American press, most of the time biased and occasionally impartial, conveyed the information it obtained about Abdulhamid II to the American public.