Stagflasyon kavramı, nedeni ve sonuçları Mısır örneği
Stagflation concept, cause and consequences Egypt sample
  1. Tez No: 816930
  2. Yazar: ALI ALOMAR ALBAKLI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. TUBA DİREKCİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Economics
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 103
Özet
OPEC üyelerinin 1973 savaşında İsrail'i destekleyen ülkelere karşı petrolü siyasi bir baskı aracı olarak kullanması, küresel ekonomik ortamda büyük etki yaratmıştı. O dönemde petrol fiyatlarında yaşanan önemli artışın ardından Phillips'in ünlü eğrisindeki işsizlik ile enflasyon arasında ters yönlü ilişki olduğu iddiası gözden düşmüştür. Sonuç olarak, işsizlik ve enflasyon ilk kez aynı anda arttığı için Keynesyen analiz önemli eleştiriler almıştır.Bu ekonomik duruma stagflasyon adı verilmiştir. Ekonomi okulları, stagflasyonun birleşik bir yorumu üzerinde anlaşmaya varmamış ve İktisatçılar arasında olguyu açıklanması, ortaya çıkış nedenleri ve ortadan kaldırma yöntemleri konusunda görüş ayrılığına varmıştır. Bu çalışmanın amacı, stagflasyon olgusunu kısaca teorik çerçevede açıklamak; ardından aynı olgunun Mısır Devleti'nde ortaya çıkışını teorik olarak incelemek vestagflasyonu, işsizlik ve enflasyonun toplamı alınarak büyüme oranı ile ilişkisi1973-2020dönemi için araştırmaktır.Çalışma,1998-2002 dönemi hariç, Mısır ekonomisinin 1979-2020 döneminde stagflasyon yaşamış olduğu sonucuna varmıştır. Mısır'da stagflasyon ilk kez 1979 yılında ortaya çıkmıştır. Bunu, 1976 yılında uygulanan ekonomik dışa açıklık politikası nedeniyle ve aynı yıl enflasyonla mücadele için faiz oranlarının yükseltilmesi yatırım ve istihdamı olumsuz etkilemiştir. Bu çalışmada, Johansen Eşbütünleşme analizine göre, değişkenler arasında uzun dönemli ilişki gözlenmiştir. Mısır'da stagflasyon oranı ile ekonomik büyüme oranı arasında ters yönlü ilişki olduğu açıktır. Stagflasyon oranı %1 arttığında ekonomik büyüme oranı %0,326 azalmaktadır.Hata düzeltme modeli (ECM) hesaplanmıştır, buna göre modele bir şok geldiğinde ilişki zaman içinde tekrar dengeye gelebilmektedir.Son olarak CUSUM kare testi yapılmıştır. Ve model kurma hatasına restlenmemiştir.
Özet (Çeviri)
The use of oil as a tool of political pressure by OPEC members against countries that supported Israel in the 1973 war had a significant impact on the global economic environment. After the significant increase in oil prices at that time, the claim that there was an inverse relationship between unemployment and inflation in the famous Phillips curve was discredited. As a result, the Keynesian analysis received significant criticism as unemployment and inflation increased simultaneously for the first time. This economic situation is called stagflation. The aim of this academic research is to briefly explain the phenomenon of stagflation by economic stagnation in a theoretical framework. Then study this phenomenon in the State of Egypt theoretically and research the relationship between stagflation and the rate of economic growth in the period 1973-2020 by taking total unemployment and inflation. The study concluded that the Egyptian economy was subjected to stagflation during the period 1979-2020, with the exception of the period 1998-2002. Inflation accompanied by stagflation appeared for the first time in Egypt in 1979. This was due to the policy of economic openness applied in 1976 and the increase in interest rates to fight inflation in the same year, which negatively affected investment and employment. In this study, according to Johansen's cointegration analysis, a long-term relationship was observed between the variables. It is clear that there is an inverse relationship between the rate of stagflation and the rate of economic growth in Egypt. An error-correction model (ECM) was computed, according to which the relationship can stabilize over time when the shock hits the model. Finally, the CUSUM square test was performed. And the model has not been restored to the error of building.