İngiliz siyasi ve askeri çevrelerinde Mustafa Kemal (Atatürk) algısı (1919-1923)
The perception of Mustafa Kemal (Ataturk) in British political and military circles (1919-1923)
- Tez No: 816931
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MURAT AYDOĞDU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Tarih, History
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Türkiye Cumhuriyeti Tarihi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 114
Özet
Bu tez çalışmasında, 1. Dünya Savaşı'nın ardından Osmanlı Devleti topraklarını işgal eden ülkeler arasında bulunan İngiltere'nin, işgallere karşı örgütlenen Kuva-yı Milliye hareketinin lideri Mustafa Kemal Paşa hakkındaki görüş ve kanılarının ne olduğu ve bunların 1919 yılından Lozan Antlaşması'nın imzalandığı 1923 yılına dek nasıl bir değişim ve dönüşüm geçirdiği konusu ele alınmıştır. Konunun aydınlatılmasında ana kaynak olarak İngiliz arşiv belgeleri kullanılmıştır. İngiliz Başbakanlığı'nın, Dışişleri Bakanlığı'nın, İstanbul Yüksek Komiserliği'nin, İngiliz istihbarat birimlerinin, çeşitli ülkelerdeki İngiliz Büyükelçilerinin ve bilumum İngiliz makamlarının kendi aralarında yaptıkları yazışmalar, çözümlemeler, fikirler ve tartışmalar dönemin konjönktüründe incelenerek objektif bir çıkarıma ulaşmak hedeflenmiştir. Yalnızca İngiliz devlet makamlarının kendi aralarındaki iletişimleri değil, onların diğer Müttefikleriyle yaptıkları yazışmalar, görüşmeler ve uluslararası konferanslarda ortaya attıkları fikirler ve söylemler de incelenmiştir. Arşiv belgelerinin yanı sıra kitaplardan, yüksek lisans ve doktora tezlerinden ve makalelerden de yararlanılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this thesis, the views, impressions and opinions of Britain which was among the countries that occupied the lands of the Ottoman Empire after the First World War, about Mustafa Kemal Pasha who was the leader of the National Resistance Forces organised against the occupations, is discussed. We also discussed how these views, impressions and opinions changed and evolved from 1919 to 1923 which The Lausanne treatment was signed. British archival documents have been used as the main source to illuminate the subject. We aimed to reach an objective conclusion by researching the correspondences, analyzes, ideas and discussions between the British Prime Ministry, Ministry of Foreign Affairs, Istanbul High Commissioner, British intelligence units, British Ambassadors in various countries and various British authorities in the conjunction of the time in question. Not only the communications of the British state authorities among themselves, but also their correspondences with their other Allies, the ideas and discusses they put forward at the international conferences are discussed. In addition to archive documents, books, master's and doctoral theses and articles were also used.