U.S. strategies for accommodating Russia in the Post-Cold War order and NATO (1989-1999): A Gramscian analysis of the role of neoconservatives
ABD'nin Soğuk Savaş sonrası düzene Rusya'yı yerleştirme stratejı̇lerı̇ ve NATO (1989-1999): Yeni muhafazakarların rolüne ı̇lı̇şkı̇n Gramşiyan bı̇r analı̇z
  1. Tez No: 816929
  2. Yazar: TOLGAHAN AKDAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA TÜRKEŞ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Siyasal Bilimler, Uluslararası İlişkiler, Political Science, International Relations
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler (İngilizce) Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 453
Özet
1990'larda ABD-Rusya ilişkilerinin karşıtlıktan işbirliğine dönüşeceği ve bu işbirliğinin Rusya'nın uluslararası kapitalist düzene entegre olmasına yol açacağı yönünde beklentiler vardı. İşbirliği umudu 1999'da sona erdi ve yerini 2000'li yıllarda çatışmacı rekabete bıraktı. Bu tez, ABD'nin Rusya'yı düzen içine yerleştirme stratejilerinin başarısızlığını araştırmaktadır. Yeni muhafazakarların bu stratejilerin şekillendirilmesi ve geliştirilmesindeki siyasi, ideolojik ve örgütsel rolünü incelemektedir. Sadece yeni muhafazakâr büyük stratejinin ABD'nin Rusya'ya yönelik düzen içine yerleştirme stratejilerini şekillendirmede ne anlama geldiğine değil, aynı zamanda bu stratejinin ABD'nin NATO politikası, özellikle de genişlemesi yoluyla ABD-Rusya ilişkilerinin evriminde pratik politikada oynadığı role de bakmaktadır. Bu tez, yeni muhafazakârların tek kutuplu bir düzende ABD'nin küresel üstünlüğü stratejisini savunduklarını ve Rusya'ya ikincil bir pozisyon alması, büyük güç statüsünden ve ayrıcalıklarından vazgeçmesi ve NATO'nun doğuya doğru genişlemesini kabul etmesi şart ve koşullarıyla eşit olmayan bir ortaklık teklif ettiklerini ileri sürmektedir. Bulgular, yeni muhafazakârların bu strateji etrafında yeni bir hegemonik konsensüs yaratmayı ve Bill Clinton yönetiminin ikinci döneminde bunu ABD dış politikasının ayrılmaz bir parçası haline getirmeyi başardıklarında, ABD-Rusya ilişkilerinin bozulmaya başladığını, çünkü bu stratejinin sunduğu ortaklık koşullarının Rusya tarafından kabul görmediğini göstermektedir. Bu tez, ABD dış politikasının oluşumunda yeni muhafazakâr entelektüellerin toplumsal konumu ve siyasi rolünün daha iyi analiz edilmesine olanak sağladığı için Gramşiyan tarihsel materyalist yaklaşımın sağladığı içgörülerden faydalanmaktadır.
Özet (Çeviri)
In the 1990s there were expectations that U.S.-Russian relations would change from confrontation to cooperation, and that this cooperation would lead to Russia's integration into the international capitalist order. The hope of cooperation ended in 1999, to be replaced by confrontational rivalry in the 2000s. This thesis examines how and why U.S. strategies of accommodation toward Russia failed. It examines the political, ideological and organizational role of neoconservatives in shaping and developing these strategies. It looks not only at what neoconservative grand strategy meant in shaping U.S. accommodation strategies toward Russia, but also at the role this strategy played in practical policy in the evolution of U.S.-Russian relations through U.S. policy on NATO, particularly its expansion. This thesis argues that neoconservatives advocated a strategy of U.S. global primacy in a unipolar order, offering Russia an unequal partnership on the terms and conditions that Russia would take a subordinate position, give up its great power status and privileges, and accept NATO's expansion. The findings suggest that as neoconservatives managed to create a new hegemonic consensus around this strategy and make it an integral part of US foreign policy during the second term of Bill Clinton's administration, U.S.-Russian relations began to deteriorate because the terms of partnership offered by this strategy were not accepted by Russia. This thesis benefits from the insights provided by the Gramscian historical materialist approach, as it allows for a better analysis of the social position and political role of neoconservative intellectuals in the formation of U.S. foreign policy.