Oral glukoz tolerans testi yaptıran ve yaptırmayan annelerin gestasyonel diyabetes mellitus ile ilişkilendirilen olumsuz sonuçlar açısından maternal, fetal ve ilk altı ay bebek verilerinin karşılaştırılması: ileriye dönük bir kohort çalışması
Comparison of maternal, fetal and first six months baby data in connection with gestational diabetes mellitus of mothers with and without oral glucose tolerance test: Prospective a cohort study
  1. Tez No: 816973
  2. Yazar: İNCİ KAHRİMAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SANEM NEMMEZİ KARACA, DR. ÖĞR. ÜYESİ BEGÜM KURT
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Aile Hekimliği, Family Medicine
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sivas Cumhuriyet Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Aile Hekimliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 143
Özet
Gestasyonel diyabetes mellitus (GDM), gebelik sürecinde, doğumda, sonrasında ve hatta yaşamın ilerleyen dönemlerinde anne ve bebekte problemlere yol açmaktadır. Yapılacak taramalarla erken saptanması ve önlemler alınması mümkün olabilir. Ancak son yıllarda gebelerin oral glukoz tolerans testi (OGTT) yaptırma oranlarında düşüşler yaşandığı görülmektedir. Bu çalışmada OGTT yaptıran ve yaptırmayan gebelerde GDM ile ilişkilendirilen olumsuz sonuçlar açısından anne, fetüs ve ilk altı aylık bebek sağlığının izlenmesi amaçlanmıştır. Prospektif gözlemsel kohort tarzındaki bu araştırmaya, hastanemize başvuran 189'i OGTT yaptıran, 225'i yaptırmayan üçüncü trimesterdeki toplam 414 gebe dahil edildi. Anketler ilk görüşmede yüzyüze, takipler esnasında telefon görüşmeleriyle uygulandı. Anket formu ile maternal, fetal ve ilk altı ay bebek sağlığı açısından GDM'nin yol açabileceği komplikasyonlar değerlendirildi. Anne ve bebeğe ait doğum bilgileri hastane dosyalarından kaydedildi. OGTT yaptırma oranı %45.7 saptandı. En sık testi yaptırmama nedeni olarak 'gerek duyulmadığı (%26.7) ve zararlı etkisi (%17.8)' bildirildi. Gebelik sürecinde herhangi bir nedenle hastanede yatan gebelerin %43.6'sının (n=44/101) OGTT yaptırdığı gözlendi (p=0.628). Gebelerin %9.4'ü GDM tanısı aldı. OGTT yaptıranlarda GDM tanısı alma oranı yüksekti (p=0.003). GDM ile en sık ilişkilendirilen maternal ve fetal komplikasyonlarla OGTT ilişkisi anlamlı bulunmadı.
Özet (Çeviri)
Gestational diabetes mellitus (GDM) causes problems for mother and baby during pregnancy, at birth, after birth, and even later in life. It may be possible to detect it early and take precautions through screening. However, in recent years, there has been a decrease in the rate of pregnant women taking oral glucose tolerance tests (OGTT). This study aimed to monitor the health of the mother, fetus and baby in the first six months of life in terms of negative outcomes associated with GDM in pregnant women who had and did not have OGTT. A total of 414 pregnant women in the third trimester who applied to our hospital, 189 of whom had OGTT and 225 of whom did not, were included in this prospective observational cohort study. The surveys were administered face to face at the first interview and via phone calls during follow-ups. Complications that GDM may cause in terms of maternal, fetal and baby health in the first six months were evaluated with the questionnaire form. Birth information of the mother and baby were recorded from hospital files. The rate of OGTT was found to be 45.7%. The most common reasons for not having the test were 'it is not needed (26.7%) and its harmful effect (17.8%)'. It was observed that 43.6% (n=44/101) of pregnant women who were hospitalized for any reason during pregnancy had an OGTT (p=0.628). 9.4% of pregnant women were diagnosed with GDM. The rate of GDM diagnosis was high in those who had OGTT (p=0.003). The relationship between OGTT and maternal and fetal complications, which are most commonly associated with GDM, was not found to be significant.