Oral glukoz tolerans testi yaptıran ve yaptırmayan gebelerin maternal, fetal ve neonatal komplikasyonlar yönünden karşılaştırılması
The comrarison of pregnant women who undergo oral glucose test with those who do not undergo this test in terms of maternal, fetal and neonatal complications
- Tez No: 522816
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ÖZHAN ÖZDEMİR
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Aile Hekimliği, Kadın Hastalıkları ve Doğum, Family Medicine, Obstetrics and Gynecology
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: Ankara Numune Eğitim ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Aile Hekimliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 72
Özet
Amaç : Gestasyonel diyabet, anne ve bebekte gerek takipler ve doğum sırasında gerekse yaşamın ilerleyen dönemlerinde gelişebilecek problemlerden ötürü saptanması ve tedbirler alınması gereken önemli bir hastalıktır. Ülkemizde sıklığının da artmakta olduğu düşünüldüğünde teşhis daha da önem kazanmaktadır. Son yıllarda medyada çıkan haberler nedeniyle gebelerin oral glukoz tolerans testi (OGTT) yaptırmamayı tercih ettikleri gözlenmiştir. Çalışmamızda OGTT yaptırmama durumunda anne ve bebeği karşılaşabileceği komplikasyonlar açısından değerlendirmeyi amaçladık. Gereç ve Yöntem: Çalışmamıza Ankara Numune Eğitim ve Araştırma Hastanesi Kadın Hastalıkları ve Doğum Kliniği'ne 1 Ocak 2016 ile 31 Aralık 2016 tarihleri arasında başvuran ve çalışmaya dahil olma kriterlerini taşıyan 847 hasta dahil edildi. Araştırmamız retrospektif kohort çalışmasıdır. Hastaların tüm bilgileri hastane dosyalarından taranmış olup, eksik kalan bilgileri hastalara ulaşılarak tamamlanmıştır. Hastalar OGTT yaptıran 594 gebe ve yaptırmayan 253 gebe olmak üzere iki gruba ayrıldı. OGTT yaptıran gebelerin sonuçları IADPSG (International Association of Diabetes and Pregnancy Study Groups)'nin kriterlerine göre değerlendirildi. Çalışmaya katılan gebelerin yaşı, mesleki durumları, gebelik sayısı, paritesi, yaşayan çocuk sayısı, abortus sayısı, gebelik öncesi vücut kitle indeksi (VKİ), OGTT yaptırma durumları, OGTT sonuçları, doğum haftası, doğum ağırlığı, doğum şekli, APGAR skorları, sigara içme durumları, gestasyonel diyabet ile ilişkili olabilecek maternal, fetal ve neonatal komplikasyon durumları ile ilgili verilere ulaşıldı. Elde edilen veriler SPSS 23 paket programı kullanılarak değerlendirildi. Bulgular: OGTT yapılan grupta gestasyonel diyabet sıklığı %11,8 idi (n=70). Gebelerin %70,1'i (n=594) OGTT yaptırmış olup %29,9'u (n=253) OGTT yaptırmamıştı. OGTT yaptırma durumlarına göre değerlendirildiğinde; testi yaptıran ve yaptırmayan gebelerin yaş ortalaması benzerdi (p=0,83).
Özet (Çeviri)
Aim : Gestational diabetes is an important disease requiring measures beforehand due to problems that can occur in the mother and the baby both during follow up and pregnancy and later periods of life. Considering that its frequency in our country increases, diagnosis has assumed further significance. It has been observed that recently pregnant women prefer not to undergo oral glucose tolerance test (OGTT) due to the news reported in media. The aim of the present study was to evaluate the complications, which the mother and infant encounter, unless OGTT is carried out. Material and Method : 847 patients referring to Gynecology and Obstretrics Clinic of Ankara Numune Training and Investigation Hospital between Januray ,1, 2016 and December 31, 2016 who fulfilled inclusion criteria of the study were included in the present study. Study design is a retrospective cohort one. All information on patients were retrieved from hospital files and missing information was completed by contact with the patients. Patients were divided into two groups, i.e. 594 pregnant women who underwent OGTT and 253 pregnant women who did not undergo OGTT. The results of the women undergoing OGTT were evaluated according to IADPSG (International Association of Diabetes and Pregnancy Study Groups) criteria. Data on the ages of pregnant women participating in the study, their occupational status, the number of pregnancies, parity, the number of living children, the number of abortions, BMI (body mass ındex prior to pregnancy, the status of OGTT; OGTT results, week of pregnancy, birthweight, mode of birth, APGAR scores, smoking status, and maternal, fetal and neonatal complications that may be associated with gestational diabetes were recorded. Findings obtained were evaluated with SPSS 23 program. Results : The rate of gestational diabetes in OGTT group was %11,8 (n=70). %70,1 (n=594) of the pregnant women underwent OGTT, while %29,9 (n=253) did not undergo OGTT. There was no significant difference between OGTT group and no OGTT group in terms of mean age (p=0,83).