Orabanşa dayanıklı bazı hibrit ayçiçeği çeşitlerinde genatip x çevre interaksiyonu ile verim verim verim unsurlarının stabilitesi üzerine araştırma.
  1. Tez No: 47606
  2. Yazar: MEHMET METE KÜMEAĞAÇ
  3. Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. CANAN SAĞLAM
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 1995
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Trakya Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 64
Özet
ÖZET 25 hibrit ayçiçeği ile Genotip x Çevre interaksiyonunun verim ve verim unsurlarına etkisini belirlemek amacıyla yapılan bu çalışma 1994 yılında Hayrabolu, Malkara, Muratlı, Beyazköy, Keşan lokasyonlarında çiftçi tarlalarında yürütülmüş ve 3 tekerrürlü olarak tesadüf parselle:- deneme desenine göre kurulmuştur. Denemede verim ve verimle ilişkili çiçeklenme gün sayısı, fizyolojik olgunluk süresi, bitki boyu, tapla çapı, bin tane ağırlığı, hektolitre ağırlığı, iç/kabuk oranı, yağ oranı gibi karekterler incelenmiştir. Fide edilen sonuçlara göre; 1- En yüksek verim değeri 220 kg/da ile 03022 çeşitte elde edilmiş ve bu çeşidin verimi kontrol çeşitlerden de yüksek olmuştur. Ortalama olarak 167-220 kg/da arasında değişen verim değerleri bulunmuştur. 2- Tabl'i) çapı değerleri bakımından yapılan değerlendirmede ortalama 13. cm fapla çapı değeri saptanmış denemede yer alan çeşitler 12-15 cm arasında değişen tapla çapı değerleri göstermişlerdir. 12 çeşit genel ortalamanın üzerinde yer alırken diğerleri genel ortalamanın altında yer almışlardır. 3- Bitki boyu ortalama 111. cm olarak saptanftıış en uzun bitki boyu 128 cm ile TC 26978 çeşidinde, en kısa bitki boyu ise 82 cm ile 23670 çeşidinde bulunmuştur. 4- Çeşitlerin Bin tane ağırlığı 58-67 g. arasında bulunmuş, en yüksek Bin tane ağırlığı 67 g. ile 03022 çeşidinde, en düşük değer ise 58 g. ile TC 26978 çeşidinde saptanmıştır. 5- Çiçeklenme gün sayısı bakımından bakıldığında ortalama. 62 gün sayısı tesbit edilmiştir. En uzun çiçeklenme 66 gün ile TC 26978
Özet (Çeviri)
SUMMARY This research, which was done to determine the effect of the genotype environment interaction of 25 hybrid sunflower-seeds on the yield and the elements of yield, was exercised on the farmers' fields in the regions of Hayrabolu, Malkara, Muratlı, Beyazköy and Keşan in 1994 and the research was set on casual areas according to the experimental patterns, repeating the process three times. İn this experiment, some features like the yield and the blooming time related to the yield, physiological maturation time, the plant height, the disc radius, the weight of one thousand seeds, the Hectolitre weight, the kernel rate, the rate of oil were examined. According To The Results 1- The highest yield of 2200 kg/hectare was obtained from the type 3022 and this yield was higher than the one of the controlling type. An average yield between 1670 and 2200 kg/hectare was found. 2- From the evaluation of disc radii an average value of 13.56 cm was found and the various types had disc radii varying from 12 to 15 cm. while 12 types were above the average, the others were below it. 3- The average plant height was 111.56 cm. the tallest plant was tc 26978 with 128 cm. the shortest plant was 23670 with 82 cm. 4- The weight of a thousand seeds was determined between 58 and 67 gr. The highest value was of the type 3022 with 67 gr, while the minimum value of 29 gr was measured with the type tc 26978. 5- The average blooming time was found as 62. days. The longest time was 66 days and blooming time of 59 days of the type 22044 and 22011 was the shortest. 6- For the 25 hybrid types, the physiological maturation time varied between 94 and 101 days, and the average value was 97 days. The longest time of 101 days was determined for the types 26978 and23638. The shortest time of 94 days was shared by the types 3022, 22044 and 22011. 7- While the type 23671 showed a hectoliter weight of 335 gr, which was the highest value, the type 24285 weighed 301 gr and this was the lowest. The average hectoliter weight was found as 371 g. 8- The average kernel ratio was measured as %. TC 26978 with its value of 59% showed the highest rate. The lowest rate, which was found with the, was found as 59% TC 26978. 9- If we look at the values of the research from the point of view of rate, the average value for all the types in all the regions was 44%. And rate showed valves between 43 % and 47.0 %. Highest value of 48% was measured for the type 27399.