Hayrabolu sulamasında toprak-su yapılarının bugünkü durumu ve eksik yönlerinin tespiti üzerine bir araştırma
- Tez No: 47596
- Danışmanlar: PROF.DR. LOKMAN DELİBAŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 1996
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Trakya Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 50
Özet
II ÖZET Bu araştırma Tekirdağ - Hayrabolu Sulamasında, toprak - su yapılarının bugünkü durumu, eksik yönlerinin tesbiti ve bu eksikliklerin ova sulamasına olumsuz etkilerini belirlemek için, 1992 yılı Temmuz - Kasım döneminde yapılmıştır. Böylece bölgede yapılması gereken geliştirme ve düzeltme çalışmaları ile, diğer şebekelerde görülen ortak sorunların çözümüne yardımcı olacak sonuçlara ulaşılması amaç edinilmiştir. Bu amaçla Hayrabolu Sulama Sistemindeki tüm unsurlar teker teker incelenmiş, üzerinde ölçümler yapılmış ve karşılaşılan olumsuzlukların sulamaya etkisi araştırılmıştır. Yapılan çalışmalar sonucunda bölgede elde edilen sonuçlan ve önerileri şu şekilde özetleyebiliriz. 1. Şebekenin işletmeye açıldığı 1984 yılından 1992 yılma kadar geçen süre zarfında sulama oram % 25 seviyesinde kalmıştır. Bu sonucun nedenlerinin başında çiftçilerin ziraat ve sulama tekniği yönünden kültür noksanlığı ve şebeke işletmesindeki organizasyon noksanlığı gelmektedir. Bu sorunun çözümü için, çiftçi, ziraat ve sulama tekniği yönünden eğitilmeli, şebeke işletmesindeki görevli elemanların, konuyu bilen teknik elemanlardan oluşturulmasına dikkat edilmelidir.Ill 2. Ana kanalın yamaç tarafından banket payı bırakılmadığı için kanal rusubatla dolmuş durumdadır. Galeri ve sifon çıkış kotlarının ana kanal taban kotundan düşük olmasından dolayı su buralarda fazla yükselmekte, dolayısıyla kenarlardan taşmaktadır. Kanaletler eğerler üzerine uygun oturtulmadığnıdan sık sık düşmeler olmaktadır. İlerde yapılacak sistem geliştirme çalışmalarında bu durumların gözönünde bulundurulması büyük yararlar sağlayacaktır. 3) Sekonder ve tersiyerlerin bitim noktalarından itibaren ana tahliyeye bağlanacak sistemler yapılmadığından sulama zamanında bu noktalardan tarım arazisini su basmaktadır. Bu noktalatın bir an önce ana tahliyeye bağlanması için gerekli çalışmalar işletme tarafından yapılmalıdır. 4) Şebeke üzerinde yıllardır uygulanan plansız ve hatalı bakım çalışmaları yüzünden şebeke elden çıkmak üzeredir. İşletme tarafından bir an önce uygun bir balom programı hazırlanıp, şebekenin elden geçirilmesi şebekenin ilerki yıllarda daha iyi hizmet vermesini sağlayacaktır. 5) Araştırma alanında gerek tahliyelerin üzerinde köprü olmamasından dolayı, gerekse kanalet güzergahındaki sifonların uygun olmamasından dolayı arazilere ulaşımda güçlükler çekilmektedir. Araştırma alanında yapılacak uygun bir düzenlemeyle bu sorunun giderilmesine çalışılmalıdır. 6. Araştırma alanındaki kanal sızmalarının ilerki dönemlerde bir sorun olarak karşımıza çıkmaması için ana kanal kaplamaları tamir edilmeli, kanalet birleşim yerleri tekrar gözden geçirilmelidir.
Özet (Çeviri)
I"V v ABSTRACT This research concering the irrigation Systems for Tekirdağ - Hayrabolu was made, during the period between July - November 1994, in order to point out the actual situation of the earth - water structure and their negatif effects on the irrigation. Therefore our target for this research is to find out the real solutions which could appears on the other watering areas. For reaching this aim, all points and measurements were taken into consideration carefully with alltheir details. We could our studies as folio wings: 1. The irrigation radio was at about % 25 between 1984 which is the starting date of the irrigation systems and 1992. The reasons of this low use: it is recesarry that all farmers should be educated on the irrigations and agricultural technics and all water employed in this irrigation systems should be experts. 2. Both sides of the main channel was filled with all rubbish because of not leaving free - zone on its both sides due to the low highness of the galleries connected to the main channel water fall down through out of this connection points. On the other hand because of not fixing properly the foot of the channel it has been noted that some parts of the channel fal down. In our future network studies all above mentioned points will be taken into consideration. 3. Because of the not having connections of the seconder and tersiyer to main exit channel, flooding comes up as a another problem. ît is necessary that all these points should be connected properly.4. This project will be lossed in the near future because of the all wrong and unplanned applications effected. However revising all points carefully of this project it would work properly. 5. Because of the wrong place planning for the secondary channels it comes out as a problem. İt could be resolved by revising properly all the concerning points on the project. 6. In order to prevent al water losses come out because of the channel covers and connection points of the secondary channel should be repaired.