An Assesment of inner city decline in Turkey: A case study in Ulus-Ankara
  1. Tez No: 8170
  2. Yazar: EMİNE CANAN GÜLER
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. R. RACİ BADEMLİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Şehircilik ve Bölge Planlama, Urban and Regional Planning
  7. Yıl: 1990
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Şehir Planlama Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 316
Özet
TÜRKİYE'DE ŞEHİR MERKEZİNDEKİ ÇÖKÜNTÜLEŞMENİN İNCELENMESİ : ANKARA - ULUS'TA ÖRNEK ALAN ÇALIŞMASI Emine Canan GÜLER Mimarlık Fakültesi Şehir ve Bölge Planlama Bölümü Şehir Planlama Programı, Y.Lisans Tezi Tez Yöneticisi : Şehir ve Bölge Plancısı Doç.Dr.R.Raci Bademli Şubat 1990, 333 Sahife ÖZET Bu çalışmanın amacı, gelişmiş ve gelişmekte olan ülkelerde kentsel çöküntü konusundaki çerçeveyi ortaya koymak, gelişmekte olan ülkelerdeki merkezi alanların çöküntüleşme analizlerine katkıda bulunmaktır. Çalışmanın ilk bölümünde, kentsel çöküntü kavramı ve tipolojisi, gelişmiş ve gelişmekte olan ülkelerdeki kentsel çöküntüleşme sürecinin mekansal bir boyutu olarak merkezi iş alanlarının yapısı ortaya konulmuştur. Çalışmanın ikinci bölümünde, konu Ankara-Ulus merkezinde incelenmiştir. Konu, merkez ve çevresindeki yapının geçiş bölgelerinin gelişmesine genel bir - i i i -bakış ve Ulus'ta seçilen geçiş bölgesinde yapılan arazi kullanım ve mülkiyet çalışması, görüşmeler ve gözlemlerle ele alınmıştır. Toplanan veriler, alandaki çöküntüleşmenin başlıca nedenlerinin ve süreçlerinin ortaya çıkarılması ve ilerideki planlama çalışmalarına temel teşkil etmesi amacıyla değerlendirilmiştir. Böylece, bu çalışmanın merkezi alanlardaki çöküntüleşme süreci hakkındaki bilgi birikiminin geliştirilmesi yoluyla daha gerçekçi planlarının ve çöküntüleşme süreci gerçekleşmeden önce yapılabilecek müdahale metodlarının geliştirilmesine yardımcı olması beklenmektedir. ANAHTAR SÖZCÜKLER : j Kentsel Çöküntü,|Merkezi îş Alanı, Geçiş Bölgesi, Çöküntü Alanı. Bilim Kodu : 601.05.01
Özet (Çeviri)
ABSTRACT AN ASSESMENT OF INNER CITY DECLINE İN TURKEY : A CASE STUDY İN ULUS-ANKARA Emine Canan GÜLER M.S.in City Planning Supervisor: Doç.Dr. R.Raci BADEMLİ February, 1990 333 Pages The basic aim of this thesis is to state urban decline framework in developed and developing countries and to contribute the urban decline surveys in central areas in developing countries. in the first part of this study, the concept and typology of urban decline, the structure of central business districts as a spatial dimention of the urban decline process both in developed and developing countries are introduced. in the second part of the study, the subject matter is evaluated in Ankara-Ulus center. This evaluation is undertaken through an overvievr of the development of Ankara and its center structure, main transition zones around the center and a detailed survey consisting of land use, land registers, interviews and observations made in the selected transition zone in Ulus. - i -This collected data is analysed to reach the main reasons and processes of decline in the area to give a basis for further planning studies. So, this study is expected to be helpful to the development of more real i able plans and intervention methods to the decline process before the dererioration is realized, through the improvement of the knowledge accumulation n the central area decline process. Key Words : Urban Decline, Centrol Business District, Transition Zone, Slum Area. Science Code : 601.05.01 -n-