İdiyopatik granülomatöz mastitli hastaların analizi
Analysis of patients with idiopathic granulomatous mastitis
- Tez No: 817004
- Danışmanlar: PROF. DR. ORHAN ALİMOĞLU
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Genel Cerrahi, General Surgery
- Yıl: 2013
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Medeniyet Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Genel Cerrahi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 58
Özet
Amaç: İdyopatik granülomatöz mastit (İGM) klinik ve radyolojik olarak sıklıkla meme kanserini taklit eden, memenin nadir görülen benign bir hastalığıdır. Kesin tanısı sadece histopatolojik olarak konulur. Bu çalışmanın amacı, idyopatik granülomatöz mastithastalarının klinik ve demografik özelliklerini belirlemek ve bu hastaların tedavi modalitelerinin sonuçlarını bildirmektir. Gereç-Yöntem: Mart 2008-Ekim 2013 tarihleri arasında İstanbul Medeniyet Üniversitesi Genel Cerrahi Kliniği'nde İGM tanısı alan 40 hasta retrospektif olarak incelendi. Bulgular: Ortalama yaş 39,07 ± 11,5 idi. İki hasta emzirme dönemişnde ve 4 hastada OKS kullnımı mevcuttu. En sık başvuru şikayeti memede kitle (%55) idi. Altı hastada (%15) meme başı retraksiyonu, 9 hastada (%22,5) cilde fistülize apse mevcuttu. Fizik muayenede iki olgunun bacağında eritema nodozum saptandı. Her iki meme arasında tutulum farkı yoktu. Meme ultrasonografisi tüm hastalara, mammografi 20 hastaya ve manyetik rezonans görüntüleme ise 20 hastaya uygulandı. Tanı 14 hastada tru-cut biyopsi, 9 olguda İİAB, 13 olguda drenaj sırasında apse duvarından alınan insizyonel biyopsi ve 4 olguda eksizyonel biyopsi ile konuldu. Tedavide11 hastaya (27.5) antibiyotik ve antienflamatuar ajan, 6 hastaya steroid(%15), 16 hastaya apse drenajı (%40) ve 7 hastaya (%17.5) cerrahi eksizyon uygulandı. Antibiyotik ve antienflamatuar tedavi verilen hastaların 1'inde, steroid tedavisi verilenlerin 1'inde, cerrahi eksizyon uygulananların 1'inde ve apse drenajı yapılan hastaların 122sinde takiplerde nüks saptandı. Toplam 15 hastada nüks görüldü. Nüks görülen hastalardan 4'ü cerrahi eksizyon, 4'ü antibiyotik ve antienflamatuar ajanlar, 3'ü steroid tedavisi ve 4'ü apse drenajı ile tedavi edildi. Ortalama takip süresi 24,85 ± 19,7 aydı. Sonuç: Bu araştırmada en yüksek nüks oranı apse drenajı yapılan grupta görüldü. Cerrahi eksizyon sonrası daha kısa sürede iyileşme ve daha az nüks oranı tespit edilmiştir. Her nekadar steroid tedavisinin de nüks oranı cerrahi eksizyona benzer bulunsa da steroid tedavisinin cerrahi tedaviye geçişte köprüleme olarak kullanılmasının daha doğru bir yaklaşım olduğu düşüncesindeyiz.
Özet (Çeviri)
Objective: Idiopathic granulomatous mastitis is a rare inflammatory disease of the breast that can clinically and radiologically mimic breast carcinoma. Accurate diagnosis is only by histopathology. The aim of this study was to determine the clinical and demographical characteristics of patients with idiopathic granulomatous mastitis and to show the results of the treatment modality in these patients. Material-Method: In this study, 40 patients with diagnosis of IGM were treated at the Surgical Clinic of İstanbul Medeniyet University between March 2008 and October 2013 were retrospectively analysed. Results:The median age of the patients was 39.07± 11,5. There were 2 patients in a lactation period. 29 of the patients were reproductive age, and 2 were postmenopausal. Oral contraseptive use were seen in four patients. The presence of a mass was the most frequently encountered complaint. Six patients (%15) had nipple retraction and 9 patients (%22.5) presented with skin abscess and fistula formation. On physical examination 2 patients had erythema nodosum on their leg. There was no difference in the incidence of breast laterality. Breast ultrasonography was performed on all patients, whereas 20 patients has mammography and 20 patients underwent magnetic resonance imaging. The diagnosis was proven by core biopsy in 14 patients, fine needle biopsy in 9 patients and incisional biopsy from the abscess wall during dranaige in 4 patients. On treatment, seven of patients (%17.5) had excisional biopsy, sixteen (%40) had drainage of an abscess, 6 (%15) had sterois therapy and 11 had an antibiotics and antienflammatory agent. Fifteen patients had recurrence. Four of these patients threated with excisional biopsy, 4 with drainage of an abscess, 3 with steroid therapy and 4 with an antibiotics and antienflammatory agent. The median duration of follow-up was 24,85 ± 19,7 months and there was no recurrence. Conclusion: In this study the highest recurrent rate was seen in abscess drainage group. Healing in less time and lower recurrent rate was revealed after surgical excision. Although the recurrence rate of steroid therapy was found similar with surgical excision, we think the use of steroid treatment as a bridging to pass the surgical therapy is more accurate.