Phylogenetic analysis of brown bear (Ursus arctos) populations across Türkiye
Türkiye'deki bozayı populasyonlarının filogenetik analizi
  1. Tez No: 817006
  2. Yazar: ELİF ÇELTİK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ÇAĞAN HAKKI ŞEKERCİOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoloji, Genetik, Biology, Genetics
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Koç Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Moleküler Biyoloji ve Genetik Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Moleküler Biyoloji ve Genetik Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 72
Özet
Bozayılar, Avrasya hattından Amerika'ya kadar çok geniş bir bölgede yaşayan omnivorlardır ve Türkiye'de de geniş bir coğrafi alana dağılmış şekilde yaşamaktadırlar. Mitokondriyal DNA kullanılarak yapılan önceki çalışmalar, Avrupa ve Orta doğu bozayıları arasındaki genetik varyasyonda önemli farklılıklar ortaya çıkardı ve her bölge farklı haplogruplarla karakterize edildi. Üç kıta arasında bir kavşak konumunda bulunan Türkiye, her bölgeden haplotipler barındırması nedeniyle genetik çeşitlilik açısından önemli bir bölgedir. Türkiye bozayılarının filogenetiği üzerine yapılan daha önceki çalışmalar sadece mitokondriyal DNA sekanslarını içeriyordu, ve sınırlı örneklemeye ve dağılıma sahipti. Bu nedenle Türkiye ve Orta Doğu bozaylarının evrim ağacındaki yeri tam olarak anlaşılamamıştır. Bu çalışmada genom dizileme verilerini ve mtDNA'nın D-loop dizilerini kullanarak Orta Doğu populasyonlarının evrimsel geçmişine ışık tutmayı, Türkiye ve yakın bölgelerdeki genetik çeşitlilik ve farklılaşma modellerini araştırmayı amaçladık. Bulgularımız, Türkiye populasyonlarının batı ve doğu coğrafi gruplar halinde kümelenmiş üç farklı mtDNA haplogrubuna sahip olduğunu gösterdi ve her bir haplogrubun Türkiye genelindeki coğrafi dağılımını ortaya koydu. Genom verimizle yaptığımız SNP analizi de yüksek genetik çeşitlilik ve net olarak ayrılmış populasyon yapısıyla bu sonucu destekler niteliktedir. Sonuçlarımız, Türkiye ve Orta Doğu'daki bozayı populasyonlarını etkileyen evrimsel dinamiklerin farklı olduğunu ve Türkiye bozayılarının diğer dünya populasyonlarına göre daha yüksek genetik çeşitliliğe sahip olduğunu göstermektedir.
Özet (Çeviri)
Brown bears (Ursus arctos) are omnivores distributed across Eurasia and North America. Previous studies based on mitochondrial DNA (mtDNA) revealed significant differences in genetic variation between European and Middle Eastern brown bears, with each region characterized by distinct haplogroups. Türkiye, as a crossroads between three continents, is an important region for brown bear diversity, as it harbors haplotypes from both regions. However, previous information on brown bear genetic diversity in Türkiye was based on only mtDNA sequences and limited sample sizes. Therefore, the role Türkiye has played in the evolutionary history of brown bears is still largely unknown. Here, using genome-wide sequencing data together with the mtDNA D-loop region sequences, we aim to fill this gap by investigating the patterns of brown bear genetic diversity and differentiation across Türkiye and nearby regions. Our results demonstrate the geographical distribution of haplogroups across Türkiye and show that Turkish populations have three distinct mtDNA haplogroups clustered into western and eastern geographic groups. Genome-wide SNP analysis supported this conclusion, with high patterns of genetic diversity and distinct geographic structuring. Collectively, our results indicate that the evolutionary dynamics influencing brown bear populations across Türkiye and the Middle East are distinct and Türkiye's brown bears have higher genetic diversity than other world populations.