Okul öncesi sanat eğitiminde bir malzeme olarak 'kil'in yeri
The Place of the clay as a material in the preschool art education
  1. Tez No: 81702
  2. Yazar: CANDAN DİZDAR TERWİEL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SITKI M. ERİNÇ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 1999
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Programları ve Öğretimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Güzel Sanatlar Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 133
Özet
ÖZET Bu araştırma, okulöncesi eğitimi, sanat eğitimi ve araçlarının önemini ve belirtilen konular içinde "kiTin yerinin ne olması gerektiğini göstermeyi amaçlamıştır. Çocuk eğitimi, dünyada ve Türkiye'de okulöncesi eğitimin gelişimi ve amaçlan, öğretmen, öğrenci ve aile ilişkisinin önemi vurgulanarak irdelenmiş, okulöncesi eğitimde yoğurma maddelerinin neler olduğu, nasıl kullandırıldığı geniş olarak araştırılmıştır. Kil ile yaptınlan çalışmaların ne boyutta düşünüldüğü ve sanat eğitimi içinde bulunması gereken kil çalışmalarının çocuk gelişimi ve yaratıcılığı açısından nasıl vazgeçilmez öneme sahip olduğu sonucuna varılmıştır. Sadece kil çalışmasının değil, tüm sanat eğitimi araç-gereçlerinin eşgüdümlü olması ve devamlılığın sağlanması ile çocuk için sorun olan ve onun sorun yaratmasına neden olan pek çok konunun kolayca anlaşılabileceği ve çözümlenebileceği gösterilmiştir. Araştırma, sadece Ankara'da bulunan ve ayrıcalıklı sayılabilecek okulöncesi kurumlarda yapılmış olmakla beraber, tüm anaokullanna yaygınlaştınlabileceği sonucuna varılmış, Türk seramik sektörünün, sadece kil çalışmalarına değil, sanat eğitiminin yaygın hale getirilmesine de yapabileceği katkılar vurgulanmıştır. Sağlıklı çocukların baz alındığı bu araştırma gerçekleştirilirken, özürlü çocuklar için de sanatsal çalışmaların yaygınlaştırılmasının gerekliliği saptanmıştır. 94Kullandırılan kil ve hazırlanan programların daha önce yapılanlardan farklılığı ve kilin diğer yoğurma maddelerine göre nasıl ayrıcalıklar taşıdığı vurgulanmıştır. Milli Eğitim BakanlığYnın okulöncesi eğitim ile ilgili çalışmaları ve raporlar incelenmiş, devlet anaokullannın sorunları ile özel anaokullar karşılaştınlmıştır. Ankara'dan seçilen sekiz ayrı uygulama biriminde yüzlerce (okulöncesi 3-6 yaş) çocukla çalışılmıştır. Yaklaşık dört yıl süre ile bu konu hakkında literatür ve uygulamalar, gelişmeler araştırılmıştır. Araştırmada TÜBİTAK ve kütüphanelerden yararlanılmış, uygulama sonuçlan olan kimi sergiler, video çekimi ile belgelenmiştir. 95
Özet (Çeviri)
SUMMARY The aim of this study is to show the importance of pre-school education, of art education and its devices and especially to show the significance of clay in the frame of this subject. Children's education, the developments and purposes of pre school education in Turkey and in the World, the relationship between teacher, student and family is emphasized. And also the materials of kneading and their usage are widely searched. It is come to the conclusion that the clay which is used in art studies has a considerable importance for children's growth and creativity. By the coordinative and permanent usage of clay as well as all of the other materials and devices of art studies it is showed that many problems of children can be found out and solved. Although the domain of the research comprises only privileged kindergardens in Ankara, this research is applicable in all kindergardens. In addition it is emphasized that the contribution of Turkish ceramic sector can be widened not only to the clay works but also to the art education. During the research which is based upon healthy children it is seen that art education is also necessary for defective children. 96The differences of clay to the other kneading materials, and of the prepared programmes from the those done before are empharised. The studies and reports of the Ministry of National Education are examined, and problems of state kindergardens and private kindergardens are compared. It is worked with hundreds of children aged between 3-6 and attending 8 choosen pre-school institutions in Ankara. For this subject literature, applications and developments are examined approximately for 4 years. Moreover for this research it is benefited from TÜBİTAK (Turkey Scientific and Technical Research Institutions) and libraries; and some exhibition which can be considered as the result of this research are documented by video recording. 97