Kız meslek lisesi öğrencilerinin mezun olduktan sonraki beklentileri
The Expectations of the graduate class students in the vocational high school for girls about propects after graduation
- Tez No: 81701
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. CEM BABADOĞAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 1999
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Programları ve Öğretimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Program Geliştirme Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 129
Özet
BÖLÜM V ÖZET SONUÇ VE ÖNERİLER 1. Özet Bu araştırma Kız Teknik Öğretim Genel Müdürlüğü'ne bağlı üç yıllık bir ortaöğretim kurumu olan KML'si öğrencilerinin mezun olduktan sonraki beklentilerini saptamak amacıyla yapılmıştır. Araştırmaya konu olan ilgili literatür taranarak, bilgi toplanmaya başlanmış, tarama sonucunda elde edilen verilerle araştırma şekillendirilmiştir. Araştırma kapsamına Ankara merkez ilçelerinin (8), beş tanesinden, her ilçeden mevcudu ve branş sayıları en fazla olanlardan bir okul, araştırma evrenine dahil edilmiştir. Sürenin azlığı ve ulaşım zorlukları nedeni ile üç ilçe örneklem dışında bırakılmıştır. Araştırma kapsamına alınan okullar: Yunus Emre, Cebeci, 100. Yıl, Kalaba ve Yıldırım Beyazıt KML'leridir. İlgili literatürden ve ilgililerin de görüş ve düşüncelerinden yararlanılarak bir grup öğrenciye açık uçlu sorular sorulup, değerlendirilmiştir. Bu bilgilerle anket taslağı hazırlanmıştır. Anket formları üç bölümden oluşturulmuştur. a. Öğrenci ile ilgili kişisel bilgiler b. Okulla ilgili bilgiler c. Beklentilerle ilgili bilgiler. - 95Anket formları, ilgili kişilerden öneriler alınarak son şekli verilmiştir. Üç ayrı başlıkla düzenlenen anket formları örneklem kapsamındaki beş okuldan 808 öğrencinin 606'sına uygulanmıştır. Bu okullardan anket formları yoluyla elde edilen veriler, tablolara dökülerek frekans ve yüzde dağılımları bulunmuştur. Bu istatistiki tekniklere bağlı kalınarak. her bulgunun en yüksek yüzdeye sahip olanları alınarak yorumlanmıştır. Ayrıca ilgi çekici düzeyde görülen bulguların yorumlarına da yer verilmiş, benzer ilgili diğer araştırma bulgularından ortak yorumlara da gidilmiştir. Araştırmadan elde edilen bulgular değerlendirildiğinde özetle: Araştırma kapsamındaki KML'si öğrencileri çoğunlukla, mezuniyetten sonra yükseköğrenime devam etmek isteğindedirler. Öğrenci planlarına yönelik görüşleri alınan örneklem alanındaki öğrenciler bir işe girmek için kolaylık sağlanmasını ve kendi işini kurabilmek için mali destek gereksinimini ilk iki sırada görüş olarak belirtmişlerdir. Öğrenciler çoğunlukla kendi branşlarında ve farklı bir branşta yükseköğrenim yapmak ya da çalışmak istemektedirler. İki kategoride görüşleri alınan Grencilerden farklı branşta yükseköğrenim görme ve çalışmayı tercih etmeye yönelik görüş bildirenlerin oranı örneklem alanının (n=606) yaklaşık üçte ikisi (n=399) olarak yüksek düzeydedir... 96
Özet (Çeviri)
SUMMARY The research is carried out to observe the expectations of the students after graduation from the Occupational School for Girls which provide a secondary level of education. Open ended questions are asked to the students and the results are evuluated. The interviews contained three types of questions as below: a) Personal data related with the student. b) Data related with the school c) Data related with the the student expectations. Interview is applied to 606 students from 5 schools. Pnogressive Sample Method is applied in this interview. The results are processed according to their frequency and percentage distributions.