Okul öncesi eğitiminde görsel sanatlar eğitimi açısından Waldorf, Reggio Emılıa eğitim yaklaşımları ile MEB Maarif Modeli'nin karşılaştırmalı değerlendirilmesi
A comparative evaluation of Waldorf, Reggio Emilia educational approaches and the MoNE Maarif Model in terms of visual arts education in preschool education
  1. Tez No: 947500
  2. Yazar: RABİA YAYLACI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MELİHA YILMAZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Güzel Sanatlar, Education and Training, Fine Arts
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Güzel Sanatlar Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 139
Özet
Bu araştırmanın amacı, okul öncesi eğitiminde görsel sanatlar eğitimi açısından Waldorf, Reggio Emilia eğitim yaklaşımları ile MEB Maarif Modeli'nin karşılaştırmalı değerlendirilmesidir. Çalışma, söz konusu üç modele dayalı olarak okul öncesi dönemde görsel sanatlar eğitiminin temel bileşenlerini belirlemeye yönelik bir durum çalışması olarak tasarlanmış; nitel araştırma yöntemine uygun biçimde doküman analizi ve literatür tarama teknikleriyle yürütülmüştür.Araştırmada, her üç yaklaşım; eğitim ilkeleri ve hedefleri, kazanımlar, kullanılan materyal ve malzemeler, uygulamalar, değerlendirme yöntemleri, öğretmenin rolü ve eğitim ortamlarının niteliği gibi başlıca bileşenler çerçevesinde incelenmiş ve karşılaştırmalı olarak analiz edilmiştir. Eğitim ilkeleri ve hedefleri bakımından Waldorf yaklaşımının sanatı eğitimin merkezine aldığı ve bireysel gelişimi önemseyen bütüncül bir yapı sunduğu; Reggio Emilia'nın çocuğun yaratıcı potansiyelini açığa çıkaran etkileşim temelli bir yaklaşım benimsediği; Türkiye Yüzyılı Maarif Modeli'nin ise yapılandırılmış ve beceri odaklı hedefler çerçevesinde ilerlediği görülmüştür.Kazanımlar açısından, Waldorf ve Reggio Emilia modellerinin süreç odaklı, esnek ve çocuğun bireysel gelişimini önceleyen kazanımlar sunduğu; buna karşın Maarif Modeli'nin daha çok belirgin ve ölçülebilir çıktılara dayalı kazanımlar içerdiği tespit edilmiştir. Kullanılan materyal ve malzemeler bakımından, Waldorf ve Reggio Emilia'da doğal, açık uçlu ve deneyim temelli malzemelere öncelik verilirken; Maarif Modeli'nde malzeme seçimi çoğunlukla öğretmenin inisiyatifine ve programdaki önerilere bağlı kalmaktadır. Uygulama boyutunda, Waldorf yaklaşımında sanat etkinliklerinin günlük eğitimin doğal bir parçası olarak yer aldığı; Reggio Emilia'da ise sanatın atölye temelli proje çalışmalarıyla desteklendiği; Maarif Modeli'nde ise uygulamaların öneri düzeyinde kaldığı ve öğretmen tarafından şekillendirildiği belirlenmiştir. Değerlendirme yöntemleri açısından, Waldorf ve Reggio Emilia yaklaşımlarında sürece ve gelişime odaklanan nitel değerlendirme araçlarının (gözlem, dokümantasyon, geri bildirim vb.) yaygın olarak kullanıldığı; Türkiye Yüzyılı Maarif Modeli'nde ise öğrenme çıktıları esas alınarak yapılandırılmış, beceri temelli ölçme-değerlendirme uygulamalarının ön planda olduğu saptanmıştır. Öğretmenin rolü bakımından, Waldorf yaklaşımında öğretmenin sanatçı, rehber ve gözlemci kimliğiyle çok yönlü bir görev üstlendiği; Reggio Emilia'da ise öğretmenin çocuğun yaratıcı sürecine eşlik eden bir kolaylaştırıcı olduğu; Maarif Modeli'nde ise öğretmenin daha çok belirlenmiş kazanımlar doğrultusunda yönlendirici bir rolde yer aldığı görülmüştür. Eğitim ortamları açısından, Waldorf ve Reggio Emilia modelleri estetik, esnek ve çocuğun aktif katılımını destekleyen zenginleştirilmiş öğrenme alanları sunarken; Maarif Modeli'nde bu tür ortamların daha çok öneri düzeyinde kaldığı anlaşılmıştır.Sonuç olarak, karşılaştırmalı bulgular doğrultusunda, Waldorf ve Reggio Emilia yaklaşımlarının okul öncesi dönemde çocukların sanatsal gelişimini destekleyen daha yaratıcı, bütüncül ve çocuk merkezli yapılar sunduğu; Türkiye Yüzyılı Maarif Modeli'nin ise daha sistematik ancak sanat eğitiminin öznel ve süreç temelli yönlerini sınırlayan bir yapı içerdiği sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study is to conduct a comparative evaluation of visual arts education in the context of preschool education based on the Waldorf and Reggio Emilia educational approaches and the Türkiye Yüzyılı Maarif Model developed by the Ministry of National Education (MoNE). Designed as a case study within the scope of qualitative research methods, the study employed document analysis and literature review techniques to identify the key components of visual arts education in these three models. Within the scope of the research, each approach was analyzed comparatively in terms of educational principles and objectives, learning outcomes, materials and resources used, practices, assessment methods, the role of the teacher, and the characteristics of educational environments. The findings revealed that the Waldorf approach places art at the center of the educational process and offers a holistic structure that values individual development, while the Reggio Emilia approach emphasizes a child-centered, interaction-based model that aims to unlock the creative potential of children. In contrast, the Türkiye Yüzyılı Maarif Model was found to adopt a more structured and skill-based framework. In terms of learning outcomes, Waldorf and Reggio Emilia models focus on process-oriented, flexible, and individualized goals, whereas the Maarif Model emphasizes more clearly defined and measurable outputs. Regarding materials and resources, Waldorf and Reggio Emilia prioritize natural, open-ended, and experience-based materials, while the selection of materials in the Maarif Model largely depends on teacher discretion and program suggestions. With regard to practices, the Waldorf approach integrates art activities into the daily routine as a natural component of the curriculum, and Reggio Emilia supports art education through atelier-based project work. In contrast, the Maarif Model's practices remain mostly at the level of suggestions and are shaped by the teacher's interpretation. In terms of assessment, Waldorf and Reggio Emilia adopt qualitative and developmental evaluation tools such as observation, documentation, and feedback, while the Maarif Model emphasizes output-oriented and skill-based assessment practices structured around learning outcomes.Concerning the teacher's role, Waldorf teachers function as artists, mentors, and observers in a multifaceted capacity; Reggio Emilia positions the teacher as a facilitator who supports the child's creative process; whereas in the Maarif Model, the teacher's role is more guided by pre-defined learning outcomes. As for educational environments, both Waldorf and Reggio Emilia offer aesthetically enriched, flexible, and participatory learning spaces, while the Maarif Model refers to such environments as recommendations rather than core components.In conclusion, based on the comparative findings, it has been determined that the Waldorf and Reggio Emilia approaches offer more creative, holistic, and child-centered structures that effectively support children's artistic development during the preschool period, while the Türkiye Yüzyılı Maarif Model presents a more systematic structure that may limit the subjective and process-oriented dimensions of art education.