Unimolecular micelles for targeted cancer therapy
Hedeflenmiş kanser tedavisinde kullanılan unimoleküler miseller
  1. Tez No: 817044
  2. Yazar: ÖMER SADAK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SHAOQİN SARAH GONG
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyomühendislik, Biyoteknoloji, Kimya, Bioengineering, Biotechnology, Chemistry
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: University of Wisconsin-Madison
  10. Enstitü: Yurtdışı Enstitü
  11. Ana Bilim Dalı: Malzeme Bilimi ve Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Malzeme Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 32
Özet
Çok kollu yıldız amfifilik blok kopolimerlerden yapılmış çok işlevli unimoleküler miseller tasarlandı, sentezlendi ve karakterize edildi. İlk unimoleküler misel ilaç salınım sistemi, hedeflenen nöroendokrin (NE) kanser tedavisi için tasarlandı. Bir dendritic PAMAM çekirdeği, bir hidrofobik poli (ε-kaprolakton) (PCL) iç kabuğu ve ayrıca oktreotid (OCT) çekirdeği, bir hidrofilik poli (etilen glikol) (PEG) dış kabuğundan yapılmıştır. İn vitro çalışmalar, bu OCT-konjüge edilmiş nanotaşıyıcıların hücresel alımının, NE kanser terapisinin etkinliğini potansiyel olarak önemli ölçüde artırabilen hedeflenmemiş olanlardan önemli ölçüde daha yüksek olduğunu göstermiştir. Ön veriler ayrıca hedeflenen yumurtalık kanseri tedavisi için tasarlanan ikinci unimoleküler misel ilaç verme sistemi hakkında sunulacaktır.
Özet (Çeviri)
Multifunctional unimolecular micelles made of multi-arm star amphiphilic block copolymers were designed, synthesized, and characterized. The first unimolecular micelle drug delivery system was engineered for targeted neuroendocrine (NE) cancer therapy. It was made of a dendritic PAMAM core, a hydrophobic poly (є-caprolactone) (PCL) inner shell, and a hydrophilic poly (ethylene glycol) (PEG) outer shell which was also conjugated with octreotide (OCT) targeting ligands. In vitro studies have demonstrated that the cellular uptake of these OCT-conjugated nanocarriers was significantly higher than the non-targeted ones which can potentially enhance the efficacy of NE cancer therapy significantly. Preliminary data will also be presented on the second unimolecular micelle drug delivery system that was engineered for targeted ovarian cancer therapy.