Ters faktöriyel serileri
Inverse factorial series
  1. Tez No: 817045
  2. Yazar: BÜŞRA BUDAK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. AYHAN DİL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Matematik, Mathematics
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Matematik Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 64
Özet
Seriler hem teorik matematikte hem de uygulama alanlarında sıkça ortaya çıkan, önemli matematiksel kavramlardır. Bu tez çalışmasında ilk örnekleri 19. yüzyıla uzanan ters faktöriyel serileri ele alınmıştır. Newton, Stirling, Nielsen, Landau ve Nörlund gibi önemli matematikçiler tarafından temelleri oluşturulan ters faktöriyel serileri değeri ölçüsünde ilgi görmemiştir. Bu tez çalışmasının öncelikli hedeflerinden birisi ters faktöriyel serilerinin temel teorik altyapısının literatürünü içeren bir Türkçe kaynak oluşturmaktır. Sonrasında ise daha güncel sonuçları inceleyip uygulamalar vermektir. Bu bağlamda, p-Stirling, harmonik, hiperharmonik ve skew-harmonik sayılarla ilgili sonuçlar elde edilmiştir. Ayrıca verilen bir dizi için, onun binom, Stirling ve Lah dönüşümlerinin ters faktöriyel serileri arasındaki ilişkiler araştırılmıştır
Özet (Çeviri)
Series are important mathematical concepts that appear frequently in both theoretical and applied mathematics. In this thesis, inverse factorial series, the first examples of which date back to the 19th century, are discussed. Inverse factorial series, which were founded by important mathematicians such as Newton, Stirling, Nielsen, Landau and Nörlund, did not attract attention as much as its value. One of the primary objectives of this thesis is to create a Turkish source containing the literature on the basic theoretical background of inverse factorial series. Recent results are also examined and some applications are given. In this study, results related to p-Stirling, harmonic, hyperharmonic and skewharmonic numbers are obtained. Also, for a given sequence, the relationships between its binomial, Stirling and Lah transforms and inverse factorial series are investigated.