Reviving lost cultural heritage using extended reality technology: A case study on the historic structure of aleppo Hamidi Hospital
Genişletilmiş gerçeklik teknolojisi kullanilarak kayip kültürel mirasi canlandirmak: Halep Hamidiye Hastanesi vaka çalişmasi
  1. Tez No: 817068
  2. Yazar: MUHAMMET NECİP ŞAĞAR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. BAHADIR UÇAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilim ve Teknoloji, Mimarlık, İletişim Bilimleri, Science and Technology, Architecture, Communication Sciences
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sanat ve Tasarım Ana Sanat Dalı
  12. Bilim Dalı: İnteraktif Medya Tasarımı Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 87
Özet
Genişletilmiş Gerçeklik (XR) teknolojisinin kültürel bilişim ve kültür mirası çalışmalarında entegrasyonu, sürdürülebilir kültürel miras (CH) korumanın yeni imkânlarını açmıştır, ama mevcut uygulamalar çoğunlukla mevcut veya tehlike altındaki miras elemanlarını iyileştirme ve koruma üzerine odaklanmıştır, kaybolan CH sitelerinin dijital ortamda yeniden yapılandırılması ve deneyimlenmesi üzerine değil. Bu çalışma, XR teknolojisinin kaybolan CH sitelerinin sanal ortamlarda yeniden yapılandırılması ve deneyimlenmesi potansiyelini araştırmak ve CH koruma çabalarına katkıda bulunma ve kullanıcılara derinlemesine deneyimler sağlama potansiyelini anlamaya yönelikti. Sonuçlar, XR deneyimlerinin kayıp CH sitelerini yeniden yapılandırma ve deneyimleme için etkili bir yöntem olabileceğini gösterirken, aynı zamanda verimliliklerini etkileyen çeşitli faktörleri de ortaya çıkardı ve kullanıcılar için çeşitli anlamlarına ilişkin bilgi sağladı. Anahtar belirleyici faktörler, XR yeniden yapılandırmalarının doğruluğu ve gerçekliği, sanal yeniden yapılandırmanın dalış ve etkileşimsel nitelikleri ve deneyimin basit, eğlenceli ve kullanıcı merkezli tasarımıydı. Ayrıca, sitenin ve teknolojinin daha az tanıdığı kişiler için deneyimin eğitim ve yorumlama yönlerinin de dikkate alınmasının önemini vurguladı. Sınırlamalarına rağmen, bu bulgular, XR teknolojisinin kayıp CH sitelerini yeniden yapılandırma ve deneyimleme için kullanılmasının potansiyel faydaları ve sınırlamaları hakkında değerli bilgi sağlar, CH koruma çalışmalarında bu yaklaşımların dikkate alınmasının önemini vurgular, bu alandaki araştırmacılara rehberlik sağlar ve bu yaklaşımların tasarım ve geliştirilmesini iyileştirme önerileri sunar.
Özet (Çeviri)
The integration of Extended Reality (XR) technology in cultural computing and heritage studies has opened up new possibilities for sustainable cultural heritage (CH) preservation, but present practices have mainly focused on enhancing and preserving existing or endangered heritage elements rather than on digital reconstruction and experience of lost CH sites. This study aimed to explore the potential of XR technology for reconstructing and experiencing lost CH sites in virtual environments, and to understand its potential for contributing to CH preservation efforts and providing immersive experiences to users. Results indicated that XR experiences can be an effective approach for reconstructing and experiencing lost CH sites, but also revealed various factors that influence their efficiency and provide insight into its diverse implications for users. Key determinative factors included the accuracy and authenticity of XR reconstructions, the immersive and interactive qualities of the virtual reconstruction, and the design of the experience to be simple, entertaining, and user centered. The study also highlighted the importance of considering the educational and interpretive aspects of the experience for those who are less familiar with the site or the technology. Despite limitations, the findings provide valuable insight into the potential benefits and limitations of using XR technology for digital reconstruction and experience of lost CH sites, highlight the importance of considering these approaches in CH preservation efforts, and provide guidance for practitioners in this field and recommendations for improving the design and development of these approaches.