Kişiler arası yardımlaşama davranışı ve örgütsel özdeşleşmenin iş performansı üzerindeki etkisi imalat sektöründe ampirik bir çalışma
An empirical study on the effect of interpersonal helping behavior and organizational identification on job performance in the manufacturing sector
  1. Tez No: 817089
  2. Yazar: MELİH EROĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MERAL ELÇİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gebze Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İletişim Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 82
Özet
Bu çalışma, örgütsel özdeşleşme ve kişiler arası yardımlaşma davranışı arasındaki ilişkiyi iş performansı üzerindeki etkileri açısından incelemeyi amaçlamaktadır. Örgütsel özdeşleşme, çalışanların iş yerlerine bağlılık duygusuyla birlikte organizasyonlarıyla kimliklerini özdeşleştirmelerini ifade ederken, kişiler arası yardımlaşma davranışı ise çalışanların gönüllü olarak birbirlerine yardım etmek için çaba sarf etmelerini kapsamaktadır. Araştırma, Marmara bölgesinde 624 farklı çalışan üzerinde, farklı sektörlerden, pozisyonlardan ve deneyim seviyelerinden gelen katılımcıları içerir. Bu geniş katılımcı havuzu, araştırmacılara çeşitli perspektifler ve deneyimler üzerinden geniş bir bilgi tabanı sağlamıştır. Araştırmanın sonuçlarına göre kişiler arası yardımlaşma davranışının iş performansını olumlu yönde etkilediği sonucu elde edilmiştir. Bununla birlikte örgütsel özdeşleşmenin iş performansı üzerindeki etkisiyle ilgili genel literatür bulgularından farklı olarak, istatistiksel olarak anlamlı bir etkisi bulunamamıştır. Bu sonuçlar, iş birliğinin önemini vurgulamakta ve yöneticilerin bu davranışı teşvik ederek iş performansını artırabileceğini göstermektedir. Bu çalışma, yöneticilere, çalışanlar arasındaki kişiler arası yardımlaşmayı teşvik etmeleri ve iş performansına olan etkisine önem göstermeleri konusunda öneriler sunmaktadır.
Özet (Çeviri)
This study aims to examine the relationship between organizational identification and interpersonal helping behavior in terms of their effects on job performance. Organizational identification refers to employees identifying themselves with their organizations, along with a sense of commitment to their workplace. Interpersonal helping behavior, on the other hand, involves employees voluntarily making efforts to assist each other. The research includes 624 different employees from various sectors, positions, and experience levels in the Marmara region. This diverse participant pool has provided researchers with a broad knowledge base through various perspectives and experiences. According to the findings of the study, interpersonal helping behavior has a positive impact on job performance. However, contrary to the general literature findings regarding the effect of organizational identification on job performance, no statistically significant effect was found in this study. These results emphasize the importance of cooperation and demonstrate that managers can enhance job performance by encouraging this behavior. The study provides recommendations for managers to promote interpersonal helping among employees and pay attention to its impact on job performance.