Ürün kalitesini iyileştirmede FMEA ve bulanık AHP yaklaşımları ve PAF modeli ile kalite maliyetlerinin izlenmesi
FMEA and fuzzy AHP approaches in improving product quality and monitoring of quality costs with the PAF model
- Tez No: 817088
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MERYEM ULUSKAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Kalite Yönetimi ve Kalite Güvence Sistemleri Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 111
Özet
Küreselleşen dünyada değişen şartlarla birlikte tüm işletmelerin rekabet edebilmeleri için kaliteye gerekli önemi vermeleri gerekmektedir. Bu nedenle kalitenin sürdürülebilirliğinin sağlanması amacıyla kalite bileşenlerinin çok iyi anlaşılması ve uygulanması gerekmektedir. İşletmeler, son ürünü elde edene kadar geçirdikleri tüm süreçte müşteri beklentilerine yönelik minimum hata ve maksimum verimde yanıt vermelidir. Kalite iyileştirme faaliyetlerini gerçekleştirme konusu ise sürekli bir karar mekanizmasına sahiptir. Karar vermeyi gerektiren her durum, doğru karar verme yöntemleri kullanıldığında başarıyla sonuçlanacaktır. Bu bağlamda, çalışma kapsamında X işletmesinde kalite planlaması için Hata Türü ve Etkileri Analizi (FMEA)'nden yararlanılarak süreçlerin risk düzeylerine göre sıralanması ve bu sıralamaya bağlı olarak Bulanık Analitik Hiyerarşi Prosesi (BAHP) yöntemi ile ağırlıklandırma yapılarak öncelikli olarak uygulanması gereken iyileştirmelerin karar verilmesi, verilen kararların kalite maliyetlerinin PAF Modeli ile izlenerek üzerindeki etkisini gösterme amacı ile gerçekleştirilmiştir. Bu çalışma, FMEA ve BAHP yöntemlerinin birlikte kullanılması ve PAF modeliyle maliyetlerin izlenmesi açısından literatüre katkı sağlamış ve bütüncül bir yaklaşım sergilemiştir.
Özet (Çeviri)
In the globalized world, with changing conditions, it is necessary for all businesses to give necessary importance to quality in order to compete. Therefore, in order to ensure the sustainability of quality, it is crucial to have a good understanding and implementation of the components of quality. Businesses should respond to customer expectations with minimum errors and maximum efficiency throughout the entire process until the final product is obtained. The implementation of quality improvement activities requires a continuous decision-making mechanism. When the correct decision-making methods are used, every situation that requires decision-making will result in success. In this context, within the scope of this study, the Failure Mode and Effects Analysis (FMEA) was used in the quality planning of Company X to prioritize processes based on their risk levels and make decisions regarding the prioritized improvements using the Fuzzy Analytic Hierarchy Process (FAHP) method. The study also aims to demonstrate the impact of these decisions on quality costs by monitoring them using the PAF Model. This study contributes to the literature by combining the FMEA and FAHP methods and demonstrating a holistic approach through the monitoring of costs with the PAF model.