Tip 2 diabetes mellitus (DM) hastalarında negatif insülin algısı ve damgalama arasındaki ilişkinin belirlenmesi
Determining the relationship between negative insulin perception and stigmatization in type 2 diabetes mellitus (DM) patients
- Tez No: 817095
- Danışmanlar: PROF. DR. YELİZ AKKUŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hemşirelik, Nursing
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kafkas Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 76
Özet
Bu çalışma Tip 2 diabetes mellitus hastalarında negatif insülin algısı ve damgalama arasındaki ilişkinin belirlenmesi amacıyla kesitsel olarak yapılmıştır. Çalışmanın örneklemini örnekleme kriterlerine uyan Kars şehir merkezinde yer alan bir devlet ve bir üniversite hastanesine Mayıs 2021 – Haziran 2022 tarihleri arasında tanı ve tedavi amacıyla başvuran 285 Tip 2 diabetes mellitus hastası oluşturmuştur. Veriler yüz yüze görüşme yöntemi ile ''Sosyo-demografik Bilgiler Formu'', ''Tip 2 Diyabet Damgalama Değerlendirme Ölçeği (DDDÖ-2)'' ve ''İnsülin Tedavisi Değerlendirme Ölçeği (İTDÖ)'' kullanılarak toplanmıştır. Veriler SPSS v.23 programında analiz edilmiştir. Çalışmaya katılan hastaların yaş ortalaması 67,81±14,370, hastalık süresi (ay) 105,33±62,095 olarak hesaplanmıştır. Çalışmaya katılan hastaların Tip 2 Diyabet Damgalama Değerlendirme Ölçeği puan ortalaması 55,92±17,990, İnsülin Tedavisi Değerlendirme Ölçeği puanı 62,03±12,831'dir.
Özet (Çeviri)
This cross-sectional study was conducted to determine the relationship between negative insulin perception and stigma in patients with Type 2 diabetes mellitus. The sample of the study consisted of 285 Type 2 diabetes mellitus patients who applied to a state and a university hospital in the city center of Kars, which met the sampling criteria, between May 2021 and June 2022 for diagnosis and treatment. The data were collected by face-to-face interview method using the“Socio-demographic Information Form”,“ Type-2 Diabetes Stigma Assessment Scale (DSAS-2) ”and“ Insulin Treatment Appraisal Scale (ITAS)”. The data were analyzed in SPSS v.23 program. The mean age of the patients participating in the study was 67.81±14.370, the duration of the disease (months) was calculated as 105.33±62.095. The mean score of the patients participating in the study on the DSAS-2 was 55.92±17.990, the ITAS score was 62.03±12.831.