On the Jacobian matrices of generalized Chebyshev polynomials
Genelleştirilmiş Chebyshev polinomlarının Jacobian matrisleri üzerine
- Tez No: 817097
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ÖMER KÜÇÜKSAKALLI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Matematik, Mathematics
- Yıl: 2023
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 53
Özet
Her yarı basit kompleks Lie cebiri bir kök sistemi meydana getirir ve her kök sistemine Chebyshev polinomlarının bir çok degi¸skenli genelle¸stirilmesi ba ˘ glanmı¸stır. ˘ Bu tezde, bu genelle¸stirilmi¸s Chebyshev polinomlarının Jacobian matrisinin determinantının ve her bir elemanının indirgenemez Lie cebiri temsillerinin karakterleri cinsinden hesaplanması için, üstel degi¸smezlerin teorisinden ve Weyl karakter for- ˘ mülünden yola çıkılan pratik bir yöntem gösterilmi¸stir ve ikinci mertebeden örnekler için açık formüller sunulmu¸stur.
Özet (Çeviri)
Any semisimple complex Lie algebra admits a root system, and a multivariable generalization of Chebyshev polynomials is attached to each root system. In this thesis, a practical way to compute the determinant and each entry of the Jacobian matrix of these generalized Chebyshev polynomials in terms of characters of irreducible Lie algebra representations, using the theory of exponential invariants and Weyl character formula, is described and explicit results for rank two cases is given.