Üniversite öğrencilerinin spora katılım açısından hoşgörü eğilimleri ile saldırganlık düzeylerinin incelenmesi (Ardahan Üniversitesi örneği)
Investigation of tolerance tendencies and aggression levels of university cells in terms of participation in sports (Ardahan University example)
- Tez No: 817199
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MURAT AYGÜN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Spor, Sports
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ardahan Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Hareket ve Antrenman Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 60
Özet
Bu araştırmada, Ardahan üniversitesinde öğrenim gören öğrencilerin hoşgörü eğilimleri ile saldırganlık düzeylerinin incelenmesi amaçlanmıştır. Araştırma evrenini, Ardahan üniversitesinde öğrenim gören öğrencilerdir. Örneklem grubu ise 201'i erkek ve 190'ı kadın olmak üzere toplamda 391 bireyin katılımıyla oluşturulmuştur. Araştırmada kişisel bilgi formu, saldırganlık ölçeği ve hoşgörü eğilim ölçeği kullanılarak veriler toplanmıştır. Verilerin analizinde SPSS 26.0 paket programı kullanılmıştır. Demografik verilerin bulunmasında frekans analizi yapılmıştır. Verilerin normallik dağılımları Kolmogorov Smirnov testi ile sınandıktan sonra verilerin normal dağılmadığı tespit edildiğinden ikili karşılaştırmalarda Mann-Whitney-U ve Ki-Kare, ikiden fazla grubun karşılaştırmasında ise Kruskal Wallis-H testi kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this research, the aim was to examine the tolerance tendencies and levels of aggression among students studying at Ardahan University. The study population consisted of students studying at Ardahan University. The sample group was formed with the participation of a total of 391 individuals, including 201 males and 190 females. Personal information form, aggression scale, and tolerance tendency scale were used to collect data in the research. SPSS 26.0 software package was used for data analysis. Frequency analysis was conducted to obtain demographic data. After testing the normal distribution of the data using the Kolmogorov-Smirnov test, it was determined that the data did not follow a normal distribution. Therefore, the Mann-Whitney U and Chi-square tests were used for pairwise comparisons, and the Kruskal-Wallis H test was used for comparisons of more than two groups.