الفقر أنواعه وأسبابه وطرق محاربته في ضوء القرآن الكريم والسنة النبوية دراسة موضوعية
Kur'anı Kerim ve Hz. Peygamber'in sünneti ışığında yoksulluğun çeşitleri, nedenleri ve onunla mücadele yöntemleri -nesnel çalışma / Poverty types, causes and ways to combat it in the light of the Holy Quran and the sunnah of the Prophet an objective study
- Tez No: 817202
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ HOSSAM MOUSSA MOHAMED SHOUSHA HOSSAM MOUSSA MOHAMED SHOUSHA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Din, Religion
- Yıl: 2023
- Dil: Arapça
- Üniversite: Karabük Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 138
Özet
Tez, Kur'an-ı Kerim ve Hz. Kur'an-ı Kerim'in anlamı ve Peygamber Efendimiz'in sünneti, ardından fakirlik kelimesi ve Kur'an-ı Kerim'deki eş anlamlıları, çalışma birinci bölümde manevi, maddi ve bilimsel açıdan fakirlik çeşitlerini ele almıştır. fakirlik, sonra açlık ve borcun tezahürü ile fakirliğin tezahürleri, ardından ikinci bölümde Kur'an-ı Kerim'de fakirliğin sebepleri, faiz yemek, Allah'ın indirdiği ile hükmetmekten vazgeçmek ve zekatı engellemek, sonra Peygamber Efendimizin Sünnetindeki sebepler, Zorluksuz, günahsız, hastalıksız insanlara ve fakirliğin imana, ahlaka ve güzel ahlaka ve Müslüman aileye tesiriyle yarattığı sonuçları sorarak, ardından üçüncü bölümde I. Kur'an-ı Kerim'de ve Peygamber'in Sünnetinde yoksullukla mücadele yollarını, emeğin rolü ve standartları ve onun tarımsal, endüstriyel ve ticari kaynakları, ardından zekatın yoksullukla mücadeledeki rolü ve devasa mali gücü aracılığıyla ele aldı. Eğer iyi toplanır, yatırılır ve hak edenler arasında adil bir şekilde dağıtılırsa, fakirler ve muhtaçlar için halkın geneline fayda sağlayan kollar, daha sonra Allah rızası için cihadın rolünü tartışmak, barış onun üzerine olsun, rolü aracılığıyla. ganimet Son olarak, sonuç bölümünde araştırmacının ulaştığı en önemli bulgu ve öneriler yer almaktadır.
Özet (Çeviri)
The dissertation discussed poverty, its types, causes, and ways to fight it in the light of the Holy Qur'an and the Sunnah of the Prophet, where this study came to search in the preamble for the meaning of poverty linguistically and idiomatically, and the meaning of the Holy Qur'an and the Sunnah of the Prophet, then the word poverty and its synonyms in the Holy Qur'an. The study dealt in the first chapter with the types of poverty In terms of spiritual, material, and scientific poverty, then the manifestations of poverty through the manifestation of hunger and debt, then the study discusses in the second chapter the causes of poverty in the Holy Qur'an, through eating usury, abandoning judgment by what God has revealed, and preventing zakat, then the reasons in the Sunnah of the Prophet, By asking people without hardship, sins, diseases, and the consequences that poverty produces, through its impact on faith, morals and noble morals, and on the Muslim family, then in the third chapter I dealt with ways to combat poverty in the Holy Qur'an and the Sunnah of the Prophet, through the role of toil and its standards And its resources, agricultural, industrial, and commercial, then the role of zakat in fighting poverty and its huge financial tributaries that benefit the general public for the poor and the needy, if it is well collected and invested and distributed fairly among those who deserve it, then discussing the role of jihad for the sake of God, peace be upon him, through the role of the booty Finally, the conclusion contains the most important findings and recommendations reached by the researcher.