Sağlık çalışanlarında duygu düzenleme güçlüğü ile hedonik açlık durumlarının değerlendirilmesi ve gıda bağımlılığı beden kütle indeksi ile ilişkisinin incelenmesi
Evaluation of emotion regulation difficulty and hedonic hunger in healthcare workers and investigation of the relationship between food addiction and body mass index
- Tez No: 817227
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MÜGE ARSLAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Beslenme ve Diyetetik, Nutrition and Dietetics
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Üsküdar Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beslenme ve Diyetetik Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Beslenme ve Diyetetik Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 194
Özet
Bu çalışmanın amacı: Sağlık çalışanlarında duygu düzenleme güçlüğü ile hedonik açlık durumlarının değerlendirilmesi ve gıda bağımlılığı beden kütle indeksi ile ilişkisinin incelenmesidir. Gereç ve Yöntem: Katılımcılara; Demografik özellikler ile beslenme durumunu sorgulayan sorular, Uluslararası Fiziksel Aktivite Değerlendirme Anketi Kısa Form (UFAA), Duygu Düzenleme Güçlüğü Ölçeği (DDGÖ), Besin Gücü Ölçeği (BGÖ) ve Yale Gıda Bağımlılığı Ölçeğinden (YGBÖ) oluşan anket uygulanmıştır ve verilerin istatistiksel analizi SPSS v26 (IBM Inc.,Chicago, II, USA) paket programında yapılmıştır. Bulgular: Katılımcıların BKİ ortalaması; 23,97±3,24 kg/m2 dir. Katılımcıların DDGÖ-16 Toplam“ puan ortalaması; 27,35±10,64 olup, duygu düzenleme güçlüğü düşüktür.
Özet (Çeviri)
The aim of this study: To evaluate emotion dysregulation and hedonic hunger states in healthcare workers and to examine the relationship between food addiction and body mass index. Materials and Methods: Participants were administered a questionnaire consisting of questions about demographic characteristics and nutritional status, International Physical Activity Questionnaire - Short Form (IPAQ-SF), Difficulty in Emotion Regulation Scale (DERS), Power of Food Scale (PFS) and Yale Food Addiction Scale (YFAS) and statistical analysis of the data was performed in SPSS v26 (IBM Inc., Chicago, II, USA) package program. Results: The mean BMI of the participants was 23,97±3,24 kg/m2. The participants mean score was 27,35±10,64 on the“DERS -16 Total”and they had low emotion regulation difficulties.