Kitlesel olaylarda acil sağlık çalışanlarının triyaj uygularken karar verme becerisini yordayan değişkenler
Variables that predict the decision-making skill of emergency health workers when applying triage during mass events
- Tez No: 872931
- Danışmanlar: PROF. DR. GÜLSEREN KESKİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Acil Tıp, Emergency Medicine
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Afet Tıbbı Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Hastane Öncesi Acil Sağlık Hizmetleri ve Afet Yönetimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 122
Özet
KİTLESEL OLAYLARDA ACİL SAĞLIK ÇALIŞANLARININ TRİYAJ UYGULARKEN KARAR VERME BECERİSİNİ YORDAYAN DEĞİŞKENLER Amaç: Bu çalışmada kitlesel olaylarda acil sağlık çalışanlarının triyaj uygularken karar verme becerisini değerlendirmek; sıkıntıya dayanabilme becerisi, anksiyete düzeyleri ve duygu düzenlemede yaşanan güçlüklerin kitlesel olaylarda triyaj uygularken karar verme becerisinin üzerindeki etkisini değerlendirmek amacıyla yapılmıştır. Gereç ve Yöntem: Tanımlayıcı ve karşılaştırmalı yapılan çalışma, Türkiye'de hastane öncesi acil sağlık hizmetlerinde görev yapan, mesleki sivil toplum örgütü olan Paramedik ve Hastane Öncesi Acil Derneği'ne (PARHAD) üye olan paramedik ve Acil Tıp Teknisyenleri (ATT) ile gerçekleştirilmiştir. Veriler Ocak 2023-Mart 2023 tarihleri arasında toplanmıştır. Araştırmanın evrenini; Türkiye'de hastane öncesi acil sağlık hizmetleri'nde görev yapan mesleki sivil toplum örgütü olan PARHAD üyeleri olan paramedik ve ATT'ler oluşturmaktadır. Araştırmanın örneklemini; evreni bilinen örnekleme yöntemine göre 349 olarak belirlenmiştir, 18 yaş ve üzerinde, Paramedik ve ATT ünvanına sahip, PARHAD üyeleri çalışmaya alınmıştır (N: 349). Veri toplamada Sıkıntıya Dayanma Ölçeği (SDÖ), Beck Anksiyete Ölçeği (BAÖ), Duygu Düzenleme Güçlüğü Ölçeği (DDGÖ) ve Triyaj Karar Verme Envanteri kullanılmıştır. Çalışmada demografik değişkenlerin dağılımı sıklık, yüzde, ortalama ve standart sapma ile sunulmuş, ölçek ve alt ölçeklerin dağılımının normallik testi için Shapiro Wilk testi uygulanmıştır. Normal dağılım göstermeyen ölçek ve alt ölçeklere ilişkin tanımlayıcı istatistikler medyan ve çeyreklikler ile sunulmuştur. Sosyo demografik değişkenlerle demografik değişkenlerin karşılaştırtılmasın da Ki- kare testi kullanılmıştır. Normal dağılım göstermeyen gruplarda, iki grubun ortalamaları arasındaki farklılığın testi için Wilcoxon ve üç veya daha fazla sayıda grubun ortalamaları arasındaki farklılığın anlamlılığını test amacıyla Kruskal Wallis H testi kullanılmıştır. TKVE Ölçeğinin SDÖ, DDGÖ, BAÖ ile TKVE Ölçekleri arasındaki ilişkinin tespit esilmesi için korelasyon analizi uygulanmıştır. Bulgular: Acil sağlık çalışanlarının TKVE, DDGÖ, BAÖ ve SDÖ puanları medyan değerleri sırasıyla =177, ==23, =6 ve ==58 olarak elde edilmiştir.
Özet (Çeviri)
VARIABLES THAT PREDICT THE DECISION-MAKING SKILL OF EMERGENCY HEALTH WORKERS WHEN APPLYING TRIAGE DURING MASS EVENTS Aim: This master's thesis aims to evaluate the decision-making ability of emergency healthcare workers when applying triage during mass events, and to assess the impact of distress tolerance and difficulties in emotion regulation on the decision-making ability during triage in mass events. Materials and Methods: The data collection phase of the research was carried out with paramedics and ATTs who are members of the Paramedic and Pre-Hospital Emergency Association (PARHAD), a professional non-governmental organization working in Pre-Hospital Emergency Health Services in Turkey. Data were collected between January 2023 and March 2023. The universe of the research; Paramedics and ATTs who are members of the Paramedic and Pre-Hospital Emergency Association (PARHAD), which is a professional non-governmental organization working in Pre-Hospital Emergency Health Services in Turkey. The sample of the study was determined as minimal 349 according to the known sampling method. The members of the Paramedic and Pre-Hospital Association (PARHAD) who are 18 years of age or older, have the title of Paramedic and ATT (N: 349). Case report form, Distress Endurance Scale (DDS), Beck Anxiety Inventory (BAI), Emotional Dysregulation Scale (DDI) AND Triage Resolution Inventory were used as data collection tools. Quantitative research method was used in the study and exploratory and descriptive research designs were used as the research design. will be used together. Results: The median values of the Triage Decision Making Inventory (TKSI), Difficulty in Emotion Regulation Scale (DDDS), Beck Anxiety Scale (BAI) and Distress Tolerance Scale (DDS) scores of emergency healthcare professionals are = 177, = = 23, = 6 and = = 58, respectively. Has been obtained.