Türkiye pompa ve kompresör sanayiinin ihracat imkanları
Export possibilities of Turkish pumps and compressors industry
  1. Tez No: 81723
  2. Yazar: TOLGA TAYLAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ÇELİK ARUOBA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Economics
  7. Yıl: 1999
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 242
Özet
ÖZET Hızla gelişmekte olan ülkemizde tarımsal sulama, sanayi proses suyu, içme ve kullanma suyu konuları önemli bir yer tutmaktadır. Bu yüzden, pompaj konusu bugün olduğu gibi gelecekte de daha önemli hale gelecektir. Bugün özel amaçlı pompalar hariç, genel amaçlı pompalar Türkiye'de Avrupa normlarına uygun imal edilebilmektedir. Firmalarımızın ihracata yönelmesi ile sektörün ihracatı istikrarlı şekilde artacaktır. Bu tez, Türkiye pompa ve kompresör sanayiinin dış pazarlara olan ihracat imkanları konusunu irdelemek ve sektörün ihracat potansiyeline sahip olup, olmadığını belirlemek amacındadır. Tezin ilk bölümünde ürünlerin tanımı yapılmış, ikinci bölümde dünya ülkelerine göre Türkiye pompa ve kompresör sanayiinin açıklanmış karşılaştırmalı üstünlükleri hesaplanmıştır. Üçüncü bölümde sektörün dünya ticareti, Avrupa Birliği uygulamaları ve uluslararası standartları ile ilgili konular kapsanmıştır. Ayrıca, ihracatımız açısından önemli dış pazarların incelemesi yapılmıştır. Tezin sonuç bölümünde ise tespit edilen sorunlara ve önerilere yer verilmiştir. 241
Özet (Çeviri)
ABSTRACT In rapidly developing Turkey, the subjects of agricultural irrigation,.industrial process water and drinking water does have a remarkable significance. Therefore, pumping will become increasingly important in the future. Today; general pumps, except special pumps are being manufactured in accordance with European norms in Turkey. If and when our Turkish companies are being directed to export, export value of the sector will increase gradually. The thesis, which is related to export possibilities of pumps and compressors industry of Turkey into foreign markets aims to determine whether the sector does have an export potential or not. In the first chapter of the thesis, product definitions were made. In the second chapter, revealed comparative advantage of Turkish pumps and compressors industry was computed and compared with the world countries. The world trade, European Union applications and international standards of the sector were covered in the third chapter. Also, the important foreign markets of Turkey were examined in a detailed way. Designated problems and suggestions are dealt with in the final chapter.,-^f^V-^" 242