Global ekonomide portföy yatırımları analizi
Portfolio investments analysis in global economics
  1. Tez No: 81724
  2. Yazar: ÖMER KÖROĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ÖZDEMİR AKMUT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 1999
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 98
Özet
ÖZET Bu çalışmada Markowitz' in“Beklenen getiri - Varyans ”analizi ile global yatırımlarda sistematik olmayan riskin sıfıra yaklaştınlabileceği ve böylelikle yatırımcının katlanmak zorunda kaldığı riskin azaltılabileceği incelenmiştir. Bu çerçevede; öncelikle portföy ve risk kavramları teorik olarak açıklanarak modern portföy teorisi ortaya konulmuştur. Daha sonra beklenen getiri açıklanarak, portföyün getirişi ile menkul kıymetin getirişi arasındaki ilişki ve portföyün riski ile menkul kıymetin riski arasındaki ilişki incelenmiş ve portföyün riskinin, portföyü oluşturan menkul kıymetlerin riskinden daha az olabileceği ortaya konulmuştur. Portföy riski açıklandıktan sonra bir etkin çeşitlendirme ve etkin portföyün nasıl oluşturulabileceği gösterilerek Sharpe' in“Tekli İndeks Modeli ”açıklanmıştır. Çalışmanın araştırma bölümünde; Global olarak piyasaların bir dünya endeksi ile ifadesinin anlamlılığı, dünya piyasası değişimlerinin bireysel piyasaları ne derece etkilediği doğrusal regresyon ilişkisi kurularak test edilmiştir. Bunun için seçilen ülke borsalarının ; tek para birimi (ABD dolan ) kullanılarak haftalık ortalama gerilileri ve standart sapmaları hesaplanmıştır. Dünya piyasası getirişinin en uygun borsa endeksi getirileri ile temsil edilmesi; Wall Street Journal' de günlük olarak yayınlanan ve Morgan Stanley Capital International (MSCI) tarafından hesaplanan dünya endeksi“World Index ”olarak kabul edilmiştir. Seçilen ülke borsalarının getiri bazında ilişki katsayılarının belirlenmesi ve bölümlenmiş piyasa yaklaşımının geçerliliğinin test edilmesi; Ülkelerin borsa getirileri arasındaki korelasyon katsayıları matrisi oluşturularak anlamlı ilişkiler olup olmadığı araştırılmıştır. Dünya piyasaları için koşullu ve koşulsuz Pazar doğrusunun elde edilmesi; Koşulsuz Pazar doğrusu elde edilirken, ülke borsalarının haftalık ortalama getirileri“Beklenen Getiri”, standart sapmaları da“Risk”kabul edilmiştir. Koşullu Pazar doğrusu elde edilirken, beklenen getiri aynı değerler olurken risk değişmekte ve borsa getirilerinin dünya getirişi ile tahminlemesinde oluşan standart sapmalar risk olarak kabul edilmektedir.Döviz değerlerindeki değişim ile nominal piyasa değişimleri arasındaki ilişki; ülkelerin borsa getirilen ve döviz değer değişimleri arasındaki korelasyon katsayısı hesaplanarak ortaya konulmaktadır. Son olarak Global Etkin Portföy sınırı elde edilmektedir. Etkin sınır elde edilirken ülkelerin ABD dolan cinsinden borsa getiri oranlan kullanılarak aym risk noktalan için maksimum beklenen getiriler ele alınarak etkin portföy sımn oluşturulmaktadır. Markowitz'in Von Neumann ve Morgenstern'ün çalışmalanndan esinlenerek geliştirdiği Modern Portföy Teorisi ve genel olarak Tobin, Sharpe ve Lintner'e atfedilebilecek Finansal Varlık Fiyatlama Modeli'nin uluslararası kapsamda kullamlırlığı bu çalışma ile de desteklenmektedir. Uluslararası portföy yatınmlan analizinde tek fiyat teorisinin geçerliliği uygun görülmektedir. Satın alma gücü paritesinin getiri heseplamalannda kullamlması ile ülke enflasyon ve faiz değerlerinin sonuçlara etkisinin en aza indirgendiği varsayılmıştır. Bu çalışmaya göre, uluslararası portföyü oluşturmak üzere hangi borsalara ne kadar pay aynlacağının hesaplanması için bir öneri getirilmektedir. Bu amaçla, borsaların getiri endekslerinin global piyasada bir finansal varlığı temsil etmesi uygun düşünülmüştür. Belirlenen koşullu ve koşulsuz piyasa doğrulan ve global piyasa eğrisine göre, uluslararası portföy yatırımlarında beklenen getiri-risk analizinin ve fiyatlama modellerinin kullanılabileceği görülmüştür. Dünya piyasasımn özellikle üç borsa ile ifade edilebilir olduğunun gözlenmesine dayanarak, uluslararası yatınmlarda sadece global riski olan bir yatırımın bu üç borsaya yapılarak gerçekleştirilebileceği söylenebilir. Bu borsalar NYSE, Londra ve Tokyo borsalandır. Ancak, yatınmcının amacı portföyün reel getirişini tercih ettiği risk düzeyine göre maksimum kılmak olacağından, diğer yatırım olanaklannm da incelemeye alınması gerekli olmaktadır. Örneğin, belirlenen etkin portföy sınırına göre, optimum kabul edilecek bir portföyde %5 oranında İstanbul Menkul Kıymetler Borsası piyasa portföyünün bulundurulması faydalı görülmektedir. 3 Aylık ABD Hazine Bonosu'nun risksiz getiri aracı kabul edilmesiyle oluşturulan optimum portföy dağılımına göre, portföyde %45 oranında ABDborsaları yer almakta iken gelişen piyasalara %12 dolayında pay ayırmanın uygun olabileceği belirlenmiştir. Çok daha fazla sayıda borsanın araştırma kapsamına alınmasıyla bu oranda değişme olabilecektir. Özetle, uluslararası yatırımlarda borsa endeks değerleri dikkate alınarak portföy payları borsalara göre belirlenebilecektir. Uluslararası yatırımlarda döviz riskinin azaltılabilmesinin geçerliliği bu çalışmada da incelenmiş olup uygun görülmüştür. Burada belirtilmesi gereken nokta gelişen piyasalarda yerel para biriminin çok değer kaybetmesi ve aym zamanda çok değişkenlik göstermesinin, bu piyasaları daha riskli duruma getirmesidir. Gelişmiş piyasalarda ise döviz değer değişimleri ile piyasa getirileri arasında genel olarak anlamlı ilişldnin gözlenmesinden ve bu piyasalarda riskten korunma fırsatlarının etkin piyasalarda gerçekleşmesinden dolayı, uluslararası yatırımcılar bu piyasalarda daha güvenle yatırım yapabilir. Öte yandan, gelişen piyasaların dünya piyasaları ile tam bütünleşebilmesi için vadeli işlem piyasalarının etkin şekilde oluşması gerekmektedir 89
Özet (Çeviri)
SUMMARY In this study, the risk which is not systematic could be reduced to zero and by means of this, the risk which the investor has to endure could be diminished was examined. In this regard firstly, the theory of the modern portfolio had been put forward with the explanation of the concept of the portfolio and the risk. Secondly, with the explanation of the expected income, the relations of risk and income between the portfolios and the security exchanges had been examined. The portfolios risk was computed to be less than the risk of the security exchanges which form the portfolio. After the explanation of the portfolio's risk, Sharpe's“Model of the Single Index”had been explained with the indication of how to form an efficient diversification and portfolio. In the search part of this study; the meaning of the markets with the world index, to what extend the changes of the world markets effect the indivudual markets had been tested with the construction of the linear regression relation. The weekly average incomes and standart deviations of chosen countries were computed by using the single currency (USA dollar) of the stock exchange of the countries. The representation of the world market income with the most available stock exchange incomes was regarded as the“World Index”which is published in Wall Street Journal daily and computed by Morgan Stanley Capital International (MSCI). Whether or not the meaningful relations exist had been examined with the formation of the correlation co-efficient matriks. Among the incomes of the stock exchanges of the chosen countries and with the determination of the relative co efficient of the stock exchange of the chosen countries on the basis of the income and the test of the validity of the divided market approach. Conditional and unconditional market for the world markets had been obtained. While unconditional market is obtained, the weekly average incomes of countries were regarded as“expected income”and the standart deviations of such countries is known as“risk”. While the conditional market is obtained, the standart deviations which arise according to the guesses of the stock exchange income ofincome of countries with the world stock exchange incomes is regarded as risk which is changeable, whereas the expected income is the same. The relation between the change of the currency value and the nominal market changes is put forward by the computation correlation co-efficient of the stock exchange incomes and the currency changes. Lastly, efficient frontier of the global portfolio was obtained. When efficient frontier are obtained, by using the stock exchange rates of the countries in terms of USA Dollars, efficient frontier is formed for the same risk points by taking maximum expected incomes into consideration.“Modern Portfolio Theory”which has been developed by Markowitz by being inspired from Von Neumann and Morganstern's studies and“Capital Asset Pricing Model”which is generally can be attributed to Tobin, Sharpe and Lintner are used in international portfolio investment One price theory's is validity has been approved. The effects on the results of national inflation and interest rates were supposed to be decreased to the minimum size with the use of the parity of purchasing power on the income computations. According to this study, in order to form the international portfolio, an offer has been put forward for the computations of payments of various stock markets. Therefore, the income indexes of the stock markets should represent a financial existence on the global market is thought to be suitable. On the basis of indicated conditional and unconditional markets and the curve of the global market, that the analysis of expected income-risk and pricing models could be used on the international portfolio investments is seen. According to the observation in which the world market could be expressed among three essential stock exchanges. It could be said that only an investment having a global risk among the international investments can be realized with these three stock exchanges. These are NYSE, London and Tokyo ones. But, because of the fact that the aim of the investor will be the maximum income according to the level of the risk which he prefers, the examinations of the possibilities of the other investments are required. For example, on the basis of the determined effective portfolio limits 5% of the optimal portfolio must be in Istanbul Stock Exchange. 91According to the range of the optimum portfolio which is the three-month USA treusory bill without risk, 45% of the portfolio should be in the USA stock exchange and 12% of it should be in the developing markets. This ratio can change by taking a great number of stock exchanges into consideration. In brief, the portfolio portions in regard to the values of the stock exchange indexes in the international investments will be determined according to the stock exchanges. The validity of the decrease of the change risk was examined in the international investments and approved of in this study too. The significient point here is that the great loss of the value of the local currency which is very changeable makes these markets riskier. Due the fact that there is a meaningful relation between the changes of the currency value and the market incomes in the developed markets, international investors can rely on these markets. On the other hand, for the integration of the developing markets with the world markets, the fixed date operational markets are required to be formed. 92