Partili Cumhurbaşkanlığı Sistemi ve Türk siyasetine etkileri
Party Presidential System and its effects on Turkish politics
  1. Tez No: 817258
  2. Yazar: ABDUL SAMED BULUT
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HASAN BURAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kamu Yönetimi, Siyasal Bilimler, Public Administration, Political Science
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Trakya Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Kamu Yönetimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 160
Özet
Bu çalışmanın temel misyonu Cumhurbaşkanlığı hükümet sistemi ve sisteme geçiş süreçlerinde ortaya çıkan tartışmaları, sistemin avantajlarını ve dezavantajlarını karşıt görüş ve fikirler çerçevesinde açıklayarak hükümet modelleri ve devlet başkanlarının yetkileri, sistemlerde devlet başkanlarının partileriyle ilişiklerinin kesilmesi hususu ve ortaya çıkan fiili başkanlaşma halleri ile uygulamaya konulan hükümet sisteminin siyasal etkileri bağlamında sistemin belli başlı sorunları ile siyasi ve demokratik tesirlerinin belirlenerek sistemin ülkemizde uygulanışı, sosyokültürel yapımıza uygunluğu, otoriterleşme, denge ve denetim mekanizmalarının işlevselliği hususunda incelenecektir. Çalışma içerisinde Türkiye'de geçmiş dönemde uygulanmaya çalışılan parlamenter sistemin yapısından ortaya çıkan politik problem ve tutarsızlıklar neticesinde politik tutarlılık ve siyasal istikrar arayışları sonucunda uygulamaya alınan Cumhurbaşkanlığı hükümet sisteminin çözüm olup olmadığı tartışılmıştır. Ayrıca demokratik hükümet sistemlerinde; başkanın görev ve yetkileri, sistemlerin kısaca yapıları ile Cumhurbaşkanlığı hükümet modelinin ülkemizde uygulanabilirliği ve Türk siyasal hayatına etkileri analiz edilmiştir. Bu bağlamda hükümet sistemleri, devlet kuramsalı, Türkiye'de uygulanan hükümet sistemleri ve Cumhurbaşkanlığı hükümet sistemi irdelenmiş ve çeşitli önerilerde bulunulmuştur.
Özet (Çeviri)
The main mission of this study is to explain the presidential government sys-tem and the debates that emerged during the transition to the system, the advantages and disadvantages of the system, within the framework of opposing views and ideas, the government models and the powers of the heads of state, the issue of cutting the relations of the heads of state with their parties in the systems, and the actual presi-dential states that emerged, In the context of the political effects of the government system put into practice, the main problems of the system and its political and de-mocratic effects will be determined, and the implementation of the system in our country, its suitability for our socio-cultural structure, authoritarianism, the functiona-lity of the balance and control mechanisms will be examined. In the study, it is discussed whether the Presidential government system is a solution or not which was put into practice as a result of the search for politica consis-tency and political stability as a result of political problems and inconsistencies arising from the structure of the parliamentary system which tried in Turkey's past period. In addition, in democratic government systems; the duties and powers of the president, the brief structures of the systems, the applicability of the presidential government model in our country and its effects on Turkish political life were analyzed. In this context, government systems, state theory, government systems implemented in Tur-key and the Presidential government system have been analyzed and various sugges-tions have been made.