Etiyopya'da kapsayıcı eğitim uygulamaları ve medya yayıncılığı NABAD TV-SRTV örneği
The role and the contribution of media in promoting inclusive education with particular reference of NABAD TV and SRTV
  1. Tez No: 817259
  2. Yazar: ELYAS ABDI ISMAIL
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SELMA AKGÜL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, İletişim Bilimleri, Education and Training, Communication Sciences
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Gazetecilik Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İletişim Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 108
Özet
İnsan Hakları Evrensel Bildirgesi'nin en temel maddesi olan“eğitim herkesin hakkıdır”söylemine atıfta bulunarak geliştirilen“kapsayıcı eğitim”söylemi 1980 yılının sonlarına doğru Birleşmiş Milletlere üye ülkelerce geliştirilen bir projeye dönüşmüştür (UN, 1948, UNESCO, 1986). 2030 Sürdürülebilir Kalkınma Hedefleri çercevesinde UNESCO'nun yerel ve ulusal düzeylerde Birleşmiş Milletlere üye olan ülkelere desteği ile bu süreç yeni bir ivme kazanmıştır. Çünkü kapsayıcı eğitim; toplumsal yaşamda farklılıkları ne olursa olsun, önyargısız bir şekilde herkesin nitelikli bir eğitime ulaşması ve yaşam boyu öğrenme fırsatlarını kullanabilmesi için önemli bir fırsat olarak karşımıza çıkmaktadır. Bu çalışmanın araştırma konusunu oluşturan Etiyopya, 200 milyon nüfusa sahip, 80'den fazla farklı dilin konuşulduğu, kültürel farklılıklarıyla dikkat çeken kabilelerin yaşadığı, ekonomik gelir düzeyi düşük bir ülkedir. Etiopya hükümeti, başta engelli bireyler olmak üzere, çocukların ve kadınların eğitime dahil olmaları için yeterli çabayı gösterememiştir. Önyargıları kırmak ve farkındalığı artırmak için yaptığı çalışmalar ise son derece yetersiz kalmıştır. Eğitimde yaşanan bu olumsuz tablonun nedenleri arasında muhafazakâr tutum, batıl inançlar ve önyargılar ön sırada gelmektedir. Toplumsal baskıya neden olan bu unsurlar, özellikle engelli çocukların aileleri tarafından çocukların evlerde izole tutulmasına ve hatta bazen de utanç duyulması sebebiyle onların saklanmasına yol açmaktadır. Bu nedenle Etiyopya'da, özel gereksinimli bireylere ve kadınlara yönelik mevcut önyargı ve tutumların kırılması ve kültürel farklılıkların yaratabileceği olası sorunlarla başedilebilmesi için kapsayıcı eğitim uygulamaları bir fırsat olarak düşünülmektedir. Bu nedenle bağlı olarak araştırma, Etiyopya'da akademik çalışmalar içinde araştırma sahası olarak henüz kendisine yeterince yer bulamamış olan kapsayıcı eğitim farkındalığının geliştirilmesinde medyanın ve medya yayıncılığının nasıl bir rol oynayabileceği konusuna odaklanmıştır. Çalışmanın teorik çerçevesini medyanın ve spesifik olarak özellikle televizyonun, izleyicilerin algılarını, tutumlarını, inançlarını ve değerlerini şekillendirmede etkili olduğunu savunan ve sosyo-kültürel bir teori olarak dikkat çeken ''yetiştirme kuramı'' oluşturmuştur (Gerbner,1934). Amaç; bu kuram perspektifinden Etiyopya'da kapsayıcı eğitim süreç ve uygulamalarıyla ilgili medya yayıncılığı hakkında durum tespiti yapmak ve bu konuda televizyon muhabirlerinin yaklaşımlarını ortaya koymaktır. Bu gerekçeyle araştırma kapsamına Etiopya'da en çok izlenen kanallarda çalışan medya çalışanları alınmıştır. Araştırma evreni Devlet televizyon kanalı olan SRTV, bir özel televizyon kanalı olan NABAD TV ve Etiyopya'nın Jigjiga kentinde yazılı, görsel ve işitsel medyada görev yapan gazetecilerden oluşmaktadır. Çalışmada veri toplama ve değerlendirme sürecinde hem nicel hem de nitel yöntemler bir arada kullanılmıştır. Nicel bir analiz yöntemi olan anket çalışmasıyla gazetecilerin kapsayıcı eğitime bakış açıları tespit edilmeye çalışılırken; yapılandırılmış soru formunun kullanıldığı nitel analiz yöntemi olan derinlemesine görüşme tekniğiyle de televizyon kanal yönetici ve program yapımcılarının yayıncılık süreçlerindeki yaklaşımları belirlenmek istenmiştir. Çalışma sonucunda, Etiyopya medyasının yayıncılık uygulamalarında, özel gereksinimli bireylerin ya da marjinal grupların ve çocukların, eğitim yeteneklerinin geliştirilmesine yönelik ailelerin yanlış kanılarını ortadan kaldırmak için kapsayıcı eğitime yönelik az sayıda yayın ve programa yer verdiği ve farkındalık yaratma konusunda başarılı bir grafik çizemediği görülmüştür. Ortaya çıkan bir diğer sonuç ise kapsayıcı eğitimle ilgili bilgi yetersizliğine dikkat çeken gazetecilerin özel gereksinimli bireylerin konu olduğu hikayeleri üretme konusunda pasif kalmalarıdır. Maddi kaynak bulmada yaşanan zorluklar da gazetecileri, Etiyopya Eğitim Bakanlığı, yerel hizmetler ya da uluslararası sivil toplum kuruluşlarına (STK) bağımlı kılmıştır. Çünkü medyada yer alan programların çoğu, hükümet yerine Save the Children ve UNICEF gibi STK'lar tarafından finanse edilmektedir. Bu programların görece başarısı ise Gerbner'in yetiştirme teorisini doğrulamaktadır. Etiyopya televizyon kanallarında kapsayıcı eğitimin motive edilmesi ve önündeki engellerin kaldırılması ancak tüm aktörlerin kapsayıcı ve eşitlikçi bir eğitimin topluma uyarlanabilmesi yönünde ortak bir amaç birlikteliğiyle çabalamasıyla mümkün olabileceği görülmektedir. Olumsuz algıları değiştirebilecek ve farkındalık yaratacak medya programlarının sayısı arttıkça, engellilerin ve ötekileştirilmiş grupların temel hakkı olan eğitim olanaklarına artacaktır.
Özet (Çeviri)
The discourse of“inclusive education”, which was developed by referring to the basic article of the Universal Declaration of Human Rights“education is everyone's right…”, turned into a project that started to be implemented in the member states of the United Nations towards the end of 1980 (UN, 1948, UNESCO, 1986). In the 2030 Agenda for Sustainable Development Goals, UNESCO's local and national support gives a new impetus to this process. Because inclusive education is an important opportunity for everyone in the society with all its differences to reach a quality education and to use lifelong learning opportunities without prejudice. The research area of this study is Ethiopia, a country with a population of 200 million and a low level of economic income inhabited by tribes with more than 80 different languages and cultural differences. It is seen that the efforts made by the Ethiopian government for the inclusion of children and women, especially disabled people, in education are insufficient to break prejudices and raise awareness. Conservative attitudes, superstitions and prejudices come first among the reasons for this negative situation in education. This phenomenon, which results social pressure, causes especially disabled children to be kept in isolation at homes by their families and sometimes hide them out of shame. In addition to such prejudices and attitudes, different cultural elements added to these phenomena strengthen the emphasis that inclusive education practices can be an opportunity for Ethiopia. For this reason, the research focused on the role of the media in raising awareness about inclusive education, which has not been yet chosen as a research area in academic studies in Ethiopia. The theoretical framework of the study was formed by the cultivation theory, which is a socio-cultural theory which argues that the media, especially television, are effective in shaping the perceptions, attitudes, beliefs and values of the audience (Gerbner, 1934). The aim is to reveal the situation about media broadcasting related to inclusive education process and practices in Ethiopia from the perspective of this theory and to determine the approaches of television reporters on this issue. The population of this study, which aims to determine the role of Ethiopian media in promoting inclusive education, consists of journalists working in the written, visual and audio media in the city of Jigjiga, SRTV, the most watched state television channel, and NABAD TV,the private television channel. Both quantitative and qualitative methods were used together for the data collection and analysis. While trying to determine the perspectives of journalists on inclusive education with the survey method, which is a quantitative analysis method, the approaches of television channel managers and program producers in the implementation processes were tried to be determined with the in-depth interview technique using structured questions. As a result, it was seen that Ethiopian media involved in a small number of publications and programs in broadcasting practices related to inclusive education in order to eliminate the misconceptions of families about the development of children's educational abilities of children with special needs or marginalized groups, and could not draw a successful graphic in raising awareness. Another result of the finding is that journalists who draw attention to the lack of resources and lack of information about inclusive education, remain passive in producing stories about individuals with special needs and are dependent on the Ministry of Education, local services or non-governmental organizations (NGOs). Because most of the programs in the media are financed by NGOs such as Save the Children and UNICEF rather than the government. The relative success of these programs confirms Gerbner's cultivation theory. It is seen that the obstacles to the promotion of inclusive education in Ethiopian television channels can only be possible with the unity of all actors to adapt an inclusive and egalitarian education to the whole society. Thus, the number of programs that will change the negative perceptions of disabled and marginalized groups about education will increase.