Büyük ölçekli konaklama işletmelerinde çalışma sermayesi yönetimi-firma karlılık performansı ilişkisi (Muğla ili örneği)
Relationship between working capital management and company profitability performance in large scale accommodation businesses (Muğla province)
- Tez No: 817264
- Danışmanlar: PROF. DR. ERKAN POYRAZ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Maliye, Finance
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 131
Özet
Turizm sektörü geliştikçe rekabet ortamında varlıklarını devam ettirebilmeleri zorlaşmaktadır. Bütün sektörlerde olduğu gibi turizm sektöründe de disiplinli ve etkili bir çalışma sermayesi yönetimi gerekmektedir. Sektörlerin karşılaşabilecekleri risklere ve finansal sorunlara karşı etkili yönetilen çalışma sermayesi hem işletmelerin ayakta kalmalarını hem de ileriye dönük etkili adımlar atmalarını sağlayacaktır. Çalışmanın amacı sürekli bölgesel ve küresel risk ve olumsuzluklarla karşı karşıya kalan konaklama işletmelerinin, etkili çalışma sermayesi ile karşılaşılan küresel ve bölgesel risk ve olumsuzluklar karşısında firma karlılık performanslarını arttırabilmeleri için alınabilecek önlemleri incelemektir. Bu doğrultuda, çalışmanın birinci bölümünde turizm ve konaklama işletmeleri hakkında genel bilgilere, ikinci bölümünde çalışma sermayesi ve firma karlılık performansı hakkında genel bilgilere yer verilmiştir. Üçüncü bölümde ise yapılan anket analiz edilerek uygulamaya yer verilmiş ve istatistiki veriler tablolaştırılmıştır. Yapılan çalışmada Muğla İli bölgesinde bulunan 4 ve 5 yıldızlı otel ve tatil köylerinden oluşan büyük ölçekli konaklama işletmelerinin çalışma sermayesi yönetimi ile karlılık performansları arasındaki ilişki araştırılmıştır. Veriler yüz yüze anket tekniği kullanılarak toplanmıştır. Elde edilen veriler SPSS analiz programında frekans analizi, betimsel istatistikler ve basit doğrusal regresyon analizi ile analiz edilmiştir. Yapılan araştırma sonucunda, çalışma sermayesinin firma karlılık performansı üzerinde istatistiksel olarak bir etkisinin olmadığı tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
As the tourism sector develops, it becomes difficult for them to continue their existence in a competitive environment. As in all sectors, a disciplined and effective working capital management is required in the tourism sector. Effectively managed working capital against the risks and financial problems that the sectors may encounter will enable businesses to survive and take effective steps forward. The aim of the study is to examine the measures that can be taken in order to increase the profitability performance of the accommodation businesses, which are constantly faced with regional and global risks and adversities, in the face of global and regional risks and adversities encountered with effective working capital. In this direction, in the first part of the study, general information about tourism and accommodation businesses, and in the second part, general information about working capital and firm profitability performance. In the third part, the questionnaire was analyzed and the application was included and the statistical data were tabulated. In the study, the relationship between working capital management and profitability performances of large-scale accommodation businesses consisting of 4 and 5 star hotels and holiday villages in the province of Muğla was investigated. Data were collected using face-to-face survey technique. The obtained data were analyzed with frequency analysis, descriptive statistics and simple linear regression analysis in the SPSS analysis program. As a result of the research, it has been determined that working capital does not have a statistical effect on firm profitability performance.