Kurucular ile ikinci kuşakların işletme yönetimine ilişkin yaklaşımlarındaki farklılıklar ve bunların yönetimi: Kuşak kuramı çerçevesinde bir araştırma
Differences in business management approaches between founders and second generations, and their management: A study within the framework of generational theory
- Tez No: 817263
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SERKAN DİRLİK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 105
Özet
Aile işletmelerinde kuşaklar konusu temel konulardan biridir. Kuşak farklılıklarının işletme yönetimine yansımaları birçok araştırmada incelenmiştir. Fakat yazında kurucuların ve kurucular ile bir arada çalışan kuşakların işletme yönetimine dair yaklaşımlarını değerlendirme açısından daha fazla araştırmaya ihtiyaç olduğu görülmektedir. Bu araştırmanın amacı, birlikte aktif olarak çalışan kurucular ile ikinci kuşağın işletme yönetimine ilişkin farklılıklarını değerlendirmek ve bu farklılıkları nasıl yönettiklerini incelemektir. Bu amaçla iki işletme örnek olay araştırma stratejisi temelinde seçilmiş ve hem kurucular hem de ikinci kuşak aile üyeleri ile mülakatlar yapılmıştır. Araştırma bulguları kuşaklar arası farklılıklar olduğunu, bunların işletme yönetmeye dair yaklaşımları etkilediği, fakat tespit edilen nedenlerden ötürü bu farklılıkların uzlaşma içerisinde yönetildiğini göstermiştir.
Özet (Çeviri)
Generational issues are among the fundamental topics in family businesses. The reflections of generational differences on business management have been studied in various research. However, there seems to be a need for more research in the literature to evaluate the approaches of founders and the second generation working together in business management. The purpose of this study is to assess the differences in business management between actively working founders and the second generation and examine how they handle these differences. To achieve this, two case studies were selected based on an exploratory research strategy, and interviews were conducted with both founders and second-generation family members. The research findings indicate the existence of intergenerational differences that affect their approaches to business management. However, it was observed that these differences are managed through compromise, as evidenced by the reasons identified.