Sinovyal hücre kullanarak hazırlanmış biyo - membran ile tendon yapışıklarının önlenmesi
Prevention of tendon adhesion with synovial cell-derived biomembrane
- Tez No: 817271
- Danışmanlar: PROF. DR. HALUK YETKİN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Ortopedi ve Travmatoloji, Orthopedics and Traumatology
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Ortopedi ve Travmatoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 77
Özet
Amaç: Tendon yaralanmaları sırasında tendon kılıfı da hasar görür. Bu çalışma, mühendislik ürünü tendon sinovyal hücre biyomembranının yapışıklıkların önlenmesindeki etkinliğini test etmeyi amaçlamaktadır. Yöntem: Kırk Yeni Zelanda Tavşanı dört çalışma grubuna dahil edilmiştir. Tasarlanmış sinovyal kılıf, hücre süspansiyonunun fabrikasyon kolajen matriks membran üzerinde kültüre edilmesiyle üretilmiştir. Çalışma grupları: tendon onarımı (Grup A), tendon onarım bölgesinin düzlem matris ile kaplanması (Grup B), onarım bölgesine matris üzerinden sinovyal süspansiyon enjeksiyonu (Grup C) ve biyomembran uygulaması (Grup D). Tendon ekskürsiyonunun biyomekanik değerlendirmeleri, metakarpofalangeal ve proksimal interfalangeal eklem hareket açıklığı, H&E ve Alcian Blue ile nötral kırmızı boyama ve histolojik değerlendirmeler için derecelendirilen adezyon oluşumu incelendi. Ameliyat edilmemiş on ekstremite kontrol olarak kullanıldı. Bulgular: Tendon ekskürsiyonları ve hareket açıklığı Grup D için anlamlı derecede yüksek ve kontrol grubuna yakındı, p < 0.05. Adezyon oluşumu Grup C, D ve Kontrol arasında farklı değildi, p > 0.005. Hiyalüronik asit sentezi C ve D gruplarında yaralanma bölgesinde gösterilmiştir. Sonuç: Sinovyal hücrelerin tendon onarım bölgesine hücre süspansiyonu ya da biyomembran içinde uygulanması adezyon oluşumunu önemli ölçüde azaltmaktadır. Kolajen matriksin bariyer etkisi ve hyaluronik asit sentezinin restorasyonu olası etki mekanizmasını açıklayabilir.
Özet (Çeviri)
Aim: During tendon injuries, the tendon sheath is also damaged. This study aims to test effectiveness of engineered tendon synovial cell biomembrane on prevention of adhesions. Methods: Forty New Zealand Rabbits enrolled into four study groups. Engineered synovial sheath was produced by culturing cell suspension on fabricated collagen matrix membrane. Study groups were: tendon repair (group A), tendon repair zone covered with plane matrix (Group B), synovial suspension injection into the zone of repair over matrix (Group C), and biomembrane application (Group D). Biomechanical evaluations of tendon excursion, metacarpophalangeal and proximal interphalangeal joints range of motion, H&E and Alcian Blue with neutral red staining, and adhesion formation graded for histological assessments were studied. Ten non-operated extremities used as control. Results: Tendon excursions and range of motions were significantly higher and close to control group for Group D, p < 0.05. Adhesion formation was not different among Groups C, D, and Control, p > 0.005. Hyaluronic acid synthesis was demonstrated at groups C and D at the zone of injury. Conclusion: Application of synovial cells into the tendon repair zone either by cell suspension or within a biomembrane significantly decreases the adhesion formation. Barrier effect of collagen matrix and restoration of hyaluronic acid synthesis can explain the possible mechanism of action.