İşte kendini yetiştirme deneyimi üzerine betimsel fenomenolojik bir çalışma
A descriptive phenomenological study on thriving at work experience
  1. Tez No: 817283
  2. Yazar: HASAN HÜSEYİN YILDIRIM
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. EYLEM BAYRAKÇI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Economics
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Isparta Uygulamalı Bilimler Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Ekonomi ve Yönetim Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 162
Özet
Nitel metodolojik yaklaşımla ve betimleyici fenomenolojik tasarımla yapılan bu tez çalışması, üniversite idari personelinin işte kendini yetiştirme deneyimlerinin yapısını ve özünü açıklamak amacı ile yapılmıştır. Husserl (1931)'in felsefesine dayanan ve Colaizzi (1978)'nin analiz tekniği ile analizi yapılan üniversite idari personelinin işte kendini yetiştirme deneyimi; 1) işte kendini yetiştirmeyi kolaylaştıran unsurlar; 2) işte kendini yetiştirmenin tanımlamaları ve 3) işte kendini yetiştirmenin göstergeleri olmak üzere üç yapısal temadan oluşan bir olgu olarak ortaya çıkmıştır. Elde edilen bulgular ışığında; üniversite idari personelinin işte kendini yetiştirme deneyimi, çalışma arkadaşlarından öğrenme başta olmak üzere, kişisel çabalar ve bizzat uygulama yoluyla doğrudan, geçmiş tecrübelerden dolaylı olarak edinilen, hem örgütsel hem de örgüt dışı yaşamda etkileri görülen, güven verici ve mutluluk hissiyle ifade edilen çok yönlü, anlık bir deneyim değil, süreklilik gösteren bir süreç olarak tanımlanmıştır.
Özet (Çeviri)
The current thesis conducted with a qualitative methodological approach and descriptive phenomenological design has been carried out aiming to explain the structure and essence of the thriving at work experiences of the university administrative staff. Based on Husserl's (1931) philosophy and analyzed with Colaizzi's (1978) analysis technique thriving at work experience of university administrative staff have been revealed as a phenomenon consisting by three structural themes 1) elements that facilitate thriving at work; 2) definitions of thriving at work and 3) indicators of thriving at work. Within the scope of the findings, thriving at work experience of the university administrative staff has been defined as a continuous process, not an instant experience including learning from their colleagues, directly through personal efforts and personal practice, indirectly from past experiences, observed in both organizational and non-organizational life, multi-faceted expressed with a sense of reassuring and happiness.