Kekemeliği olan yetişkin bireylerin çok boyutlu mükemmeliyetçilik düzeyleri ile kekemeliğe ilişkin öz değerlendirmeleri arasındaki ilişkinin incelenmesi
Examination of the relationship between multidımensional perfectionism levels of adult individuals with stuttering and self-assessment related to stuttering
- Tez No: 817308
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ÖZLEM OĞUZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Dilbilim, Linguistics
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Üsküdar Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Dil ve Konuşma Terapisi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Dil ve Konuşma Terapisi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 50
Özet
Kekemeliği olan bireylerin kişilik özelliklerinin kekemeliklerini öz değerlendirmeleri üzerine etkisi olabileceği düşünülmektedir. Mükemmeliyetçilik ise bu kişilik özelliklerinden biridir. Bu çalışmanın amacı kekemeliği olan yetişkin bireylerin mükemmeliyetçilik düzeyleri ile kekemeliğin öz değerlendirilmesi arasındaki ilişkileri incelemektir. Çalışmaya 19-45 yaş arası 69 kekemeliği olan birey gönüllü olarak katılmıştır. Katılımcılara doldurmaları için Kişisel Bilgi Formu, Çok Boyutlu Mükemmeliyetçilik Ölçeği (ÇBMÖ) ve Kekemeliği Öz Değerlendirme Ölçeği (WASSP- TR) çevrimiçi ve yüz yüze olarak sunulmuştur. Toplanan veriler analiz edilip aralarındaki anlamlı ilişkiler incelenmiştir. Elde edilen istatistiksel analizler sonucunda katılımcıların cinsiyet, çalışma durumu ve eğitim düzeyleri değişkenlerine göre Çok Boyutlu Mükemmeliyetçilik Ölçeği (ÇBMÖ) toplam puan ve alt boyut puan ortalamaları farklılaşmamaktadır. Katılımcıların cinsiyet ve eğitim düzeyi değişkenlerine göre Kekemeliği Öz Değerlendirme Ölçeği (WASSP- TR) 'nin ''Davranışlar'' alt boyut puan ortalamalarında anlamlı farklılıklar görülmüştür. Diğer alt boyut ve toplam boyut puan ortalamalarında, cinsiyet ve eğitim düzeyi değişkenlerine göre farklılıkların anlamlı olmadığı görülmüştür. Bir diğer değişkenimiz olan çalışma durumuna bakıldığında ise WASSP-TR ölçeği puan ortalamaları incelendiğinde çalışan ve çalışmayan grubun puanları arasındaki fark anlamlı değildir. Ayrıca katılımcıların ÇBMÖ ve WASSP- TR toplam ve alt boyutları arasındaki ilişkileri incelendiğinde ÇBMÖ puanları arttıkça WASSP-TR puanlarının da arttığı görülmüştür. Sonuç olarak kekemeliği olan bireylerin terapi sürecinde çok boyutlu mükemmeliyetçiliklerine ilişkin etkili bir müdahale programı hazırlanması kekemeliklerine karşı bakış açılarını değiştirmede etkili olabileceği düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
It is thought that the personality traits of individuals with stuttering may be effective in their self-assessment of stuttering. Perfectionism is one of these personality traits. The aim of this study is to examine the relationships between perfectionism levels and self-assessment of adults with stuttering. 69 individuals with stuttering between the ages of 19-45 participated in the study voluntarily. Personal Information Form, Multidimensional Perfectionism Scale (MPS), The Wright and Ayre Stuttering Self Rating Profile- Turkish Version (WASSP-TR) were given to the participants online and face to face. The collected data were analyzed and the significant relationships between them were examined. As a result of the statistical analyzes obtained, the Multidimensional Perfectionism Scale (MPS) total score and sub-dimension mean score do not differ according to the variables of the participants' gender, employment status and educational status. Significant differences were observed in the mean scores of the 'Behaviors' sub-dimension of the Stuttering Self-Assessment Scale (WASSP-TR) according to the gender and education level variables of the participants. It was observed that there was no significant difference in the mean scores of other sub-dimensions and total dimensions according to the gender and educational status variable. When the working status, which is our other variable, is examined, the difference between the scores of the working and non-working groups is not significant when the WASSP-TR scale score averages are examined. In addition, when the relations between the participants' MPS and WASSP-TR total and sub-dimensions were examined, it was seen that the WASSP-TR scores increased as the MPS scores increased. As a result, it is thought that preparing an effective intervention program for multidimensional perfectionism in the therapy process of individuals with stuttering may be effective in changing their perspectives on stuttering.