Yetişkin bireylerde ekmek tüketimi ve BKI arasındaki ilişki
The relationship between bread consumption and BMI in adults
- Tez No: 817321
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ AYŞEGÜL TÜRKYILMAZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Beslenme ve Diyetetik, Nutrition and Dietetics
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beslenme ve Diyetetik Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Beslenme ve Diyetetik Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 101
Özet
Ekmek Türk halkında en temel besin kaynağı olarak görülmektedir. Bu çalışma bireylerin ekmek hakkındaki tutum, düşüncelerinin saptamak ve ekmeğin BKI ile arasındaki ilişkiyi ortaya çıkarmak amacı yapılmıştır. Yapılan bu çalışmada 132 birey ankete katılmıştır. Anket çalışması yüz yüze olacak bir şekilde Gemlik'te bulunan aile sağlığı merkezlerinde gerçekleştirilmiştir. Verilerin analizi SPSS 22 uygulaması kullanılarak yapılmıştır. Bu analizlerde Student t testi, Mann Whitney U testi, vKruskal Wallis H testi, ki kare analiz yöntemleri kullanılmıştır. Yapılan bu çalışmada en çok tüketilen ekmek beyaz ekmek olarak bulunmuştur. Anket uyguladığımız bireyler çoğunlukla ekmeğin sağlıklı olduğunu düşünmemektedirler. Aynı zamanda tam tahıllı ekmeğin en sağlık olduğunu düşünmektedirler. Yaptığımız bu çalışmada ekmek türleri ve BKI arasında anlamlı bir ilişki bulunamamıştır.
Özet (Çeviri)
Bread is seen as the most basic food source in Turkish people. This study was conducted to determine the attitudes and thoughts of individuals about bread and to reveal the relationship between bread and BMI. In this study, 132 individuals participated in the survey. The survey was conducted face-to-face in family health centers in Gemlik. Data analysis was done using SPSS 22 application. Student t test, Mann Whitney U test, vKruskal Wallis H test, chi-square analysis methods were used in these analyses.In this study, the most consumed bread was found to be white bread. The individuals we surveyed mostly do not think that bread is healthy. They also think that whole grain bread is the healthiest bread. In this study, we did not find a significant relationship between bread types and BMI.