Ses, yapı, imla ve söz dizimi açısından birleşik fiiller ve bunların Türkmence ile karşılaştırılması
Compound verbs from phonological, morphological and syntactic point of view and their comparison with Turkoman counterparts
- Tez No: 81735
- Danışmanlar: PROF. DR. HAMZA ZÜLFİKAR
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Dilbilim, Linguistics
- Yıl: 1999
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 183
Özet
182 ÖZET Allanazarov Akmurat,“ Ses, Yapı, îmlâ ve Söz Dizimi Açısından Birleşik Fiiller ve Bunların Türkmence ile Karşılaştırılması ”, Doktora Tezi ( Danışman : Prof. Dr. Hamza Zülfikar )“ Ses, Yapı, İmlâ ve Söz Dizimi Açısından Birleşik Fiiller ve Bunların Türkmence ile Karşılaştırılması ”isimli bu çalışmanın amacı Türkiye Türkçesindeki birleşik fiilleri ses, yapı, imlâ ve söz dizimi açısından Türkmenceyle karşılaştırmaktır. Tez yedi ana bölümden oluşmaktadır. Birinci bölümde, her iki Türk lehçesinde de birleşik fiiller hakkında yapılan çalışmaların değerlendirilmesi yapılmıştır. İkinci bölüm tarihî metinlerde birleşik fiiller konusuna ayrılmıştır. Bu bölümde Eski Türkçeden günümüze kadar olan dönemlerde yazılmış eserlerden taranan birleşik fiil örnekleri değerlendirilmiştir. Üçüncü bölümde Türkiye Türkçesinde ve Türkmencede birleşik fiillerin ses özellikleri örneklerle verilerek karşılaştınlmıştır. Dördüncü bölüm, her iki lehçede de birleşik fiillerin yapı özelliklerine ayrılmıştır. Beşinci bölümde her iki lehçede birleşik fiillerin söz dizimi karşılaştınlmıştır. Altıncı bölümde birleşik fiillerde imlâ konusu incelenmiştir. Yedinci bölümde ise birleşik fiillerin anlam özellikleri üzerinde durulmuştur. Tezin sonunda çalışmanın kısa bir değerlendirmesini içeren sonuç bölümü ve çalışmada kullanılan birleşik fiillerin indeksi bulunmaktadır.
Özet (Çeviri)
183 ABSTRACT“Compound Verbs From Phonological, Morphological and Syntactic Point of View and Their Comparison with Turkoman Counterparts”, PhD thesis, (Supervisor : Prof. Dr. Hamza Zülfikar). The aim of the thesis named“ Compound Verbs From Phonological, Morphological and Syntactic Point of View and Their Comparison with Turkoman Counterparts ”is to compare compound verbs of Turkish with that of Turkoman from phonological, morphological and syntactic point of view. This thesis has divided into seven main chapters. In the first chapter, the studies on compound verbs in both Turkish and Turkoman dialects have been examined. Second chapter has been devoted to compound verbs in historical texts. In this chapter, the examples taken from the books written in all periods of Turkish such as Old Turkish, Middle Turkish.... have been considered. In third chapter the phonological characteristics of compound verbs in both Turkish and Turkoman dialects have been compared. In Forth chapter compound verbs examined from the morphological point of view. Fifth chapter has been devoted to syntax of compound verbs in both dialects. In the sixth chapter, orthographic characteristics of compound verbs have been considered. In the last chapter, compound verbs have been explored from semantic point of view in both dialects. At the end of the thesis, there is a short conclusion considering what has been done and an index including the compound verbs used in the thesis. ?&&*