Selçuk Üniversitesi Akşehir Meslek Yüksekokulu'nda özel amaçlı dil öğretimi
Teaching English for specific purposes at Akşehir Vocational School of Selçuk University
- Tez No: 81736
- Danışmanlar: PROF. DR. AYHAN SEZER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 1999
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Yabancı Dil Öğretimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 140
Özet
ÖZET Bu çalışmada Türkiye'deki ÖAİ (Özel Amaçlı İngilizce) uygulamalarının sorunları değerlendirilmiş ve daha verimli ÖAİ yaklaşımları önerilmiştir. Çalışmadaki araştırma 1996-1997 akademik yılında Selçuk Üniversitesi Akşehir Meslek Yüksekokulunda okuyan Muhasebe ve İşletme bölümleri 1. sınıf öğrencilerini içermektedir. Çalışma dört bölümden oluşmaktadır. Birinci bölümde kavramsal çerçeve, amaçlar, yöntem ve sınırlılıklar sunulmaktadır. İkinci bölümde anadil ve yabana dil öğretimi kavranılan bir kısım tarihi geçmişle beraber incelenmiştir. Üçüncü bölümde, Özel Amaçlı İngilizce Öğretimi mercek altına yatırılmış ve Türkiye'deki ÖAİ uygulamalarının eksikleri anlatılmıştır. Son bölümde ÖAİ öğrencileri yabancı dil derslerini ciddi olarak almaya güdülenebilirken genel İngilizce dersi alan öğrencilerin neredeyse hiç güdülenmedikleri belirtilmiştir. Öğrencilerin, derslerin belirli amaçlara ve dil malzemelerine yöneltilmesi konusunun farkında oldukları da anlatılmıştır. Bu çalışma eğer etkin yabancı dil öğretimi başanlacaksa gerekli öğretim/öğrenim yapışırım oluşturulmasını göstermektedir. 125
Özet (Çeviri)
ABSTRACT In this study, problems in ESP applications in Turkey are discussed and approaches to be more fruitful ESP applications are offered. The research in the study involves the first class students of departments of accountancy and business administration at Akşehir Vocational School of Selçuk University in the 1996-1997 academic year. The study is composed of four parts. In the first part, the conceptual frame, the objectives, the method and the restrictions are presented. In the second part, native and foreign language teaching issues along with some historical background are discussed. In the third part, the teaching of English for Specific Purposes is brought under focus and the shortcomings of ESP applications in Turkey are displayed. In the last part it is shown that students taking general English courses have almost no motivation whereas ESP students may be motivated tö take foreign language courses seriously. It is also shown that the students are aware of the fact that their courses must be directed to specific objectives and language materials. The present study indicates that the required teaching/learning context should be created if effective foreign language teaching is to be achieved. 126