Isparta süper amatör ligindeki futbolcuların ergojenik yardımcılar hakkındaki bilgi ve faydalanma düzeyleri
The level of information and practiceabout ergogenic helpers of players in Isparta super amateur footbal league
  1. Tez No: 215221
  2. Yazar: HALİL YILDIZ
  3. Danışmanlar: Y.DOÇ. ADNAN ERSOY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Beslenme ve Diyetetik, Spor, Nutrition and Dietetics, Sports
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dumlupınar Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 125
Özet
Bu çalısmanın amacı; 2005- 2006 yılı Isparta Süper Amatör Liginde mücadele eden futbolcuların ergojenik yardım konusunda bilgi ve faydalanma düzeylerini tespit etmektir. Bu amaç dogrultusunda, konu ile ilgili literatür taranmıs ve uzman görüsleri alınarak, veri toplama aracı olarak anket hazırlanmıstır. Tüm istatistikler % 95 geçerlilikle yapılmıstır. Arastırmanın çalısma grubunu, Isparta ilindeki Süper Amatör Ligindeki lisanslı futbolcular olmak üzere 10 takımdan toplam 198 sporcu olusturmustur. Çalısmanın amacına yönelik olarak elde edilen veriler SPSS programında tanımlayıcı istatistikler kullanılarak analiz edilmistir. Denekler ergojenik yardımcılar hakkındaki bilgi düzeylerine göre üçe ayrılmıstır. Bilgisi olanlar (n: 23, % 11,7), kısmen bilgisi olanlar (n: 146, % 73,7) ve bilgisi olmayanlar (n: 29, % 14,6) diye gruplandırılan deneklerin; büyük kısmının (n:41, % 20,7) 28- 31 yasları arasında oldukları saptanmıstır. Üniversite mezunu olanlar (n: 111, % 56,1) büyük bir kesimi olusturdugu, anket uygulanan sporculardan ergojenik yardımcılarla ilgili bilgi kaynagı olarak; büyük oranda antrenörleri (n:67, % 33,8) oldugu saptanmıstır. Dikkat çekici olarak hiçbir denek tarafından doktor ve eczane bilgi kaynagı olarak gösterilmemistir. Deneklerin çogunlugu yasal olmayan maddeleri (n: 166, % 83,8) ve yan etkileri olanları bilerek (n: 139, % 70,2) kesinlikle kullanmadıkları saptanmıstır. Kullanılan madde ve yöntemlerin faklılık gösterdigi, bunda da ergojenik yardımcılar hakkındaki bilgi düzeylerinin etkili oldugu tespit edilmistir. Sporcuların egitim seviyelerinin ergojenik yardımcılar hakkındaki bilgi düzeyleriyle anlamlı bir iliskisi oldugu görülmüstür ve yasal olmayan madde ve yöntemleri kullanmadıkları, saglıklarını tehdit edebilecek madde ve uygulamalardan kaçındıkları tespit edilmistir. Ayrıca katılan futbolcuların, spor yapmadıkları dönemlerde ergojenik yardımcıları kullanmadıkları gözlenmistir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to fix football players playing in Isparta Super Amateur League in 2005- 2006, their level of information and practice about the ergogenic help. For that reason, the literature about this subject has been searched and by taking expert opinions a pool has been prepared to collect data. All statistics have been done in ninety five percent validity. The group of study has been composed of in 10 teams, total 198 sportsmen in Isparta Super Amateur League. The data that gained has been analyzed in SPSS program, by using defining statistics. Subjects who joined to this survey have been divided into three parts, according to their information level about the ergogenic assistances. Subjects who have knowledge (n: 36 %18,2), subjects who have knowledge partly (n: 145 % 73,2) and who has lack of knowledge (n: 17 % 8,6). The subjects are usually in (n: 41 %20,7) between 28- 31. Most of them have been graduated from university (n: 108 % 54,5). It has found that the main information source of ergogenic assistances is their trainer (n: 67 % 33,8). It is unusual that doctor and pharmacy is seen as an information source by none of them. The great number of tested football players never use illegal substances (n: 162 % 81,6) and ergogenic assistance having side effects (n: 139 % 70,2). It is also found that substances and methods differently used by subject and as the reasons of these, the level of knowledge about ergogenic assistances is affected on subjects. There is a significant relation between the education levels of subjects and the level of knowledge about ergogenic assistance and it found that they didn?t use illegal substances and methods and avoided from those threatening their health. Also, Subjects didn?t use ergogenic assistances during not doing sport.