Gençlik merkezlerinde spor ve gönüllülük faaliyetlerine katılan gençlerin ahlaki kimliklerinin ve değer yönelimlerinin incelenmesi
Examination of the moral identities and value orientations of youth participating in sports and volunteering activities at youth centers
- Tez No: 817374
- Danışmanlar: PROF. DR. BAHRİ GÜRPINAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Felsefe, Spor, Education and Training, Philosophy, Sports
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 102
Özet
Bu çalışmanın amacı gençlik merkezlerinde spor ve gönüllülük faaliyetlerine katılan gençlerin ahlaki kimlik ve değer yönelimlerini (değer tiplerini) çeşitli değişkenlere göre incelemektir. Araştırmaya Türkiye Gençlik ve Spor Bakanlığı Gençlik Hizmetleri Genel Müdürlüğü taşra teşkilat yapılanmasındaki Antalya Gençlik ve Spor İl Müdürlüğü'ne bağlı Özgecan Aslan Gençlik Merkezi, Alanya Gençlik Merkezi, Manavgat Gençlik Merkezi, Serik Gençlik Merkezi, Aksu Gençlik Merkezi, Muratpaşa Gençlik Merkezi, Cavide Faruk Kadam Gençlik Merkezi ve Kaş Gençlik Merkezi üyesi olan 264'ü (%74.4) kadın, 91'i (%25.6) erkek olmak üzere 8 gençlik merkezinin aktif üyesi olan toplam 355 genç katılmıştır. Araştırmada, betimsel araştırma yöntemlerinden tarama modeli kullanılmıştır. Veri toplama aracı olarak Aquino ve Reed (2002) tarafından geliştirilen Ahlaki Kimlik Ölçeği ve Schwartz (2001) tarafından geliştirilen Portre Değerler Anketi kullanılmıştır. Katılımcıların ahlaki kimlik ve değer yönelimlerinin, demografik faktörlere bağlı olarak değişip değişmediği incelenmiştir. Bu faktörler arasında kişisel bilgiler, eğitim durumu, cinsiyet, gençlik merkezleri kullanım sıklığı, spor yapma alışkanlıkları, spor ve gönüllülük faaliyetlerine katılım oranları, ve gençlik merkezlerinin bulundukları il içi bölgeler yer almaktadır. Bu amaç doğrultusunda, bağımsız gruplar için t-testi ve tek yönlü varyans analizi (ANOVA) ayrıca verilerin özetlenmesi ve daha sonra istatistiksel analizlerin yapılması için frekans ve yüzde dağılımları hesaplanmıştır. Analiz sonuçlarına göre, katılımcıların Ahlaki Kimliklerinin İçselleştirme alt boyutu ve değer yönelimlerinin Güç, Hazcılık ve Evrenselcilik alt boyutları cinsiyet türlerine göre farklılık göstermektedir. Değer yönelimleri alt boyutlarından Güç, Uyarılma, Özyönelim ve İyilikseverlik boyutları ise spor yapma sıklığına göre değişkenlik göstermektedir. Güç, İyilikseverlik, Geleneksellik ve Güvenlik boyutlarında, gençlik merkezlerini kullanım sıklığı açısından anlamlı farklılıklar belirlenmiştir. Ayrıca, Güç, Başarı ve Geleneksellik boyutları, gençlik merkezlerinin bulundukları bölgelere göre farklılık göstermektedir. Sonuç olarak, katılımcıların ahlaki kimlik ve değer yönelimlerinde bazı demografik faktörlerin etkili olduğu belirlenmiştir. Bu çalışma, gençlik merkezlerinin ve spor faaliyetlerinin gençlerin ahlaki gelişimine ve değer yönelimlerine etkisine dair gelecekteki araştırmalara ışık tutabilir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to examine the moral identity and value orientations (value types) of young people who participate in sports and volunteering activities at youth centers according to various variables. A total of 355 young people, consisting of 264 females (%74.4) and 91 males (%25.6), who were active members of 8 youth centers affiliated with the Antalya Youth and Sports Provincial Directorate, including the Ozgecan Aslan Youth Center, Alanya Youth Center, Manavgat Youth Center, Serik Youth Center, Aksu Youth Center, Muratpasa Youth Center, Cavide Faruk Kadam Youth Center, and Kas Youth Center, participated in the study. The survey model, one of the descriptive research methods, was used in the study. The Moral Identity Scale developed by Aquino and Reed (2002) and the Portrait Values Questionnaire developed by Schwartz (2001) were used as data collection tools. Whether the moral identity and value orientations of the participants changed depending on demographic factors were examined. These factors included personal information, education level, gender, frequency of youth center usage, exercise habits, participation rates in sports and volunteering activities, and the regions where youth centers are located within the province. Independent samples t-test and one-way ANOVA were used for statistical analyses, and frequency and descriptives were calculated for summarizing the data. According to the results, the Internalization sub-dimension of participants' Moral Identities and the Power, Hedonism, and Universalism sub-dimensions of value orientations differ according to gender. Power, Stimulation, Self-Direction, and Benevolence dimensions of value orientations show variability according to the frequency of exercise. Significant differences were found in the Power, Benevolence, Tradition, and Security dimensions in terms of frequency of youth center usage. In addition, the Power, Achievement, and Tradition dimensions differ according to the regions where youth centers are located. As a result, it was determined that some demographic factors are effective on the moral identity and value orientations of the participants. This study may shed light on future research on the effect of youth centers and sports activities on the moral development and value orientations of young people.