Korozyon inhibitörü olarak yeni schiff bazı bileşiklerinin sentezlenmesi ve inhibisyon özelliklerinin incelenmesi
Synthesis of new schiff bases as corrosion inhibitors and investigation of inhibition properties
- Tez No: 259633
- Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA YİĞİTOĞLU
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Kimya, Chemistry
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kırıkkale Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 123
Özet
N-fenil salisaldimin (PSA), N-(6-metil-2-piridil) salisaldimin (MPYSA), N-(6-metil-2-piridil)-2-hidroksi-1-naftaldimin (MPYNA), N-(3-hidroksi-2-piridil) salisaldimin (HPYSA) ve N-(3-piridil metilen)-2-hidroksi-1-naftaldimin (MEPYNA) schiff bazları sentezlenmiş ve bunların 0.1 M NaCl, 0.1 M HCl and 0.1 M NaOH çözeltilerinde pirincin korozyonuna inhibisyon etkisi Tafel ekstrapolasyon ve AC empedans teknikleri ile incelenmiştir. İnhibitör derişimi arttıkça inhibisyon etkisi artmaktadır. Polarizasyon ölçümleri inhibitörlerin hepsinin karma tip inhibitor olarak davrandığını göstermiştir. Bütün inhibitörlerin pirinç yüzeyine Langmuir adsorpsiyon izotermine göre adsorplandığı belirlenmiş ve adsorpsiyon izotermlerinden yararlanarak adsorpsiyon denge sabiti ve adsorpsiyon serbest enerjisi değerleri hesaplanmıştır.Elde edilen sonuçlardan bu bileşiklerin özellikle yüksek derişimlerde iyi birer korozyon inhibitörü olarak davrandığı bulunmuştur. İnhibisyon etkisindeki farklılıklar inhibitor molekülündeki fonksiyonel grupların tipine ve yapısına bağlıdır.
Özet (Çeviri)
N-phenyl salicyaldimine (PSA), N-(6-methyl-2-pyridyl) salicyaldimine (MPYSA), N-(6-methyl-2-pyridyl)-2-hydroxy-1-naphthaldimine (MPYNA), N-(3-hydroxy-2-pyrdyl) salicylaldimine (HPYSA) and N-(3-pyridyl methylene)-2-hydroxy-1-naphthaldimine (MEPYNA) schiff bases have been synthesized and their corrosion inhibition effects on brass in 0.1 M NaCl, 0.1 M HCl and 0.1 M NaOH solutions have been investigated with Tafel extrapolation and AC impedance methods. Polarization studies showed that all the inhibitors behave as a mixed-type inhibitors. The inhibition efficiencies increased with increase in inhibitors concentration. All the inhibitors were found to adsorb on the brass surface according to the Langmuir adsorption isotherm. Adsorption equilibrium constant and adsorption free energy were calculated using adsorption isotherms.Results obtained reveal that these compounds act as good corrosion inhibitors especially at high concentrations. The variation in inhibitive efficiency mainly depends on the type and nature of the substituents present in the inhibitor molecule.