Women beware of women: The portrayal of the Iron Lady in selected works of Caryl Churchill and Timberlake Wertenbaker
Kadınlar kadınlardan sakınır: Caryl Churchill ve Timberlake Wertenbaker'ın seçilmiş eserlerinde Demir Leydi tasviri
  1. Tez No: 817378
  2. Yazar: NURCAN BEKİL ÇAKMAK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. HARITH ISMAEL TURKI
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: İngiliz Dili ve Edebiyatı, English Language and Literature
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Karabük Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Batı Dilleri ve Edebiyatları Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İngiliz Dili ve Edebiyatı Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 123
Özet
İngiliz siyasetinin ilk kadın başbakanı Margaret Thatcher erkeklere ait olan siyasi bir gücü takip etmekteydi. İngiliz kadın başbakanı ya da Demir Leydi olarak bilinen başbakan 1979 ve 1990 yılları arasında İngiliz kültürünün geçmişini ve geleceğini belirledi. Fransız kuramcı Michel Foucault, siyasi ve ekonomik koşullara dayanarak ikincilleştirilen bireylerin-kadınların-biyolojik edinimleri: cinsiyet: sosyal bir edinim, cinsiyet ve bağlılık: kadın olmak sebebi ile kültürel kavrayışlar üzerine düşünmek için bir zemin hazırlamıştı. Teorisyenin araştırması ve soybilimsel söylemler çalışmaları, sistemin kendi karmaşalarını yarattığını ortaya çıkarmak için ele alınır. Foucault, kadınların“cinsel ve cinsiyetlendirilmiş”olarak adlandırılmasını kabul etmez. Onlar kendi toplumlarında kendi kaderlerini tayin eden ve meydan okuyan bireylerdir. The Grace of Mary Traverse (1985) Timberlake Wertenbaker'ın ilk özel oyunudur. Ana karakter Margaret Thatcher'ı simgelemektedir. Oyunun ana karakteri Mary, Foucaultcu bir analizle, rollerin değişmesinin herkesin gücü kendi çıkarı için kötüye kullanabileceği bir zemin yarattığını anlatır. Bir Yunan eserinden etkilenen Wertenbaker'ın The Love of the Nightingale (1988) adlı oyunu, eniştesinin tecavüzüne uğrayan Philomele karakterini travmatik bir şekilde ifade eden bir başka oyundur. Konuşma yetisini kaybetmesine rağmen teslim olmaz ve eniştesi Tereus'tan intikamını daha tehlikeli bir şekilde alır. Üçüncü oyun Vinegar Tom'da (1978) Thatcher figürü yoktur ama birbirlerini cadı olarak yaftalayarak hemcinslerinin sonunu bekleyen figürün birçok versiyonu vardır. Çalışmada yer alan dördüncü oyun olan Caryl Churchill'in yazdığı Top Girls (1982) ise dünyanın farklı kültürlerinden ve yüzyıllarından farklı kadınları göstererek Demir Leydi 'ye ve onun politik sürecine ironik bir övgüde bulunuyor. Çalışma, Margaret Thatcher'ın sosyal, politik ve ekonomik koşulları nedeniyle yaratılan farklı versiyonlarını edebi sahnelerde sunuyor.
Özet (Çeviri)
Margaret Thatcher the first Prime Minister of British Politics pursued a political power that belonged to men. The woman prime minister or known as Iron Lady determined the British culture's past and future between the years 1979 and 1990. Depending on the political and cultural comprehensions, the French theorist Michel Foucault prepares a base to think that the subordinated individuals-women- have been forced to accept being secondary through their biological acquisition: sex; a social acquisition: gender and subordination: being a woman. The theorist's search and study genealogical discourses are handled to reveal a system that creates its own chaos. He does not accept the“sexual and gendered”naming of women. Thus, women are not 'docile bodies' anymore. They are self-determining and challenging individuals in their own societies. The Grace of Mary Traverse (1985) is the first specific play by Timberlake Wertenbaker. The main character symbolises Margaret Thatcher. The originated character Mary explains that the change of roles creates a base through which anyone can abuse the power for his/her benefit in the Foucauldian analysis. Affected by a Greek work, Wertenbaker's The Love of the Nightingale (1988) is another play expressing that her brother-in-lawput raped the character Philomele traumatically. In spite of losing her ability to speak, she does not surrender and takes her revenge more dangerously on her brother-in-law, Tereus. Vinegar Tom (1978) the third play has not a Thatcher figure in it but also has many versions of the figure who wait for the end of their fellows by labelling each other as witches. Top Girls (1982) the fourth play, in the study, written by Caryl Churchill has an ironical praise of the iron-lady and her political process by showing different women from different cultures and centuries around the world. The study presents different versions of Margaret Thatcher created because of their social, political and economic circumstances in literary scenes.