Türk kamu yönetiminde e-devlet uygulamaları kapsamında gelir idaresi başkanlığı projeleri
Revenue administration projects within the scope of e-government applications in Turkish public administration
- Tez No: 883571
- Danışmanlar: DOÇ. DR. KEREM YAVAŞÇA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kamu Yönetimi, Public Administration
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kırşehir Ahi Evran Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 110
Özet
Teknolojik gelişmelerin hız kazandığı 21. yüzyılda dijitalleşmenin önemi gittikçe artmakta ve tüm alanlarda etkisini göstermektedir. Dijitalleşmenin en önemli etkilerinden biri de yönetim alanındaki yansımalarıdır. Dijitalleşme ile birlikte kamu yönetiminde e-devlet kavramı ortaya çıkmıştır. E-devlet uygulamaları, vatandaşların kamusal hizmetlere en hızlı şekilde ulaşmasına olanak sağlamaktadır. E-devlet uygulamaları ile kamusal hizmetlerin kalitesinde artış gözlemlenmiştir. Bu bağlamda dünya genelinde e-devlet hususunda büyük bir değişim ve dönüşüm meydana gelmiştir. Türkiye'de de bu süreçte e-devlet uygulamalarına verilen önem hızla artmıştır. Bu kapsamda vergi alanında e-devlet uygulamasına geçiş çalışmaları önemli bir yer tutmaktadır. Gelir İdaresi Başkanlığı (GİB), e-devlet uygulamasının ülkemizdeki gelişimine destekte bulunmuş öncü kurumlar arasında yer almaktadır. Gelir İdaresi Başkanlığı Vergi Daireleri Otomasyon Projesi (VEDOP) ile başlayan e-devlet yatırımlarını günümüzde yapay zekâ, endüstri 5.0, büyük veri paylaşımı gibi teknolojik gelişmeler ile güncelleyerek paydaşlarının vergiye uyumunu artırmayı amaçlamaktadır. Ayrıca GİB vergi alanında şeffaflığın sağlanması ve maliyetlerin azaltılmasını hedeflemektedir. Bu çalışmada gelir dairesi başkanlığı projeleri kapsamında e-devlet uygulamalarının Türk kamu yönetimi içindeki yeri incelenerek değerlendirmeler yapılmıştır. Çalışma toplamda üç bölümden oluşmaktadır. Çalışmanın birinci bölümünde, e-devlet uygulamasının tanımı, tarihsel gelişimi, faydaları ve sorunları ile özelliklerine yer verilerek kavramsal bir çerçeve sunulmuştur. Çalışmanın ikinci bölümünde e-devlet uygulamalarının Türkiye'deki gelişimine yer verilmiştir. Çalışmanın son bölümünde ise Gelir İdaresi Başkanlığı'nın yapısı ve görevleri hakkında bilgiler verilerek başkanlığın dijital vergi uygulamaları incelenmiştir. E-vergi uygulamalarının vergiye uyum açısından olumlu ve olumsuz etkilerine değinilmiş ve vergiye gönüllü uyumu etkileyen e-devlet uygulamalarındaki son gelişmelere yer verilmiştir.
Özet (Çeviri)
In the 21st century, where technological developments are gaining momentum, the importance of digitalization is increasing and showing its effect in all areas. One of the most important effects of digitalization is its reflections in the field of public administration. With digitalization, the concept of e-government has emerged in public administration. E-government applications enable citizens to access public services in the fastest way. Also, an increase in the quality of public services has been observed with e-government applications. In this context, there has been a great change and transformation in e-government in all of the world. In this process, the importance given to e-government applications has increased rapidly in Turkey. In this context, the transition to e-government application in the field of tax has an important place. The Revenue Administration (GİB) is the leading institutions that have supported the development of e-government application in our country. The Revenue Administration aims to increase the tax compliance of tax payers by updating its e-government investments, which started with the Tax Offices Automation Project (VEDOP), with technological developments such as artificial intelligence, industry 5.0, and big data sharing.In addition, GİB also aims to ensure transparency on taxation and to reduce costs. In this study, within the scope of the projects of the revenue department, the place of e-government applications in the Turkish public administration was analyzed. The study consists of three parts. In the first part of the study, a conceptual framework is presented by including the definition, historical development, benefits and problems and features of the e-government application. In the second part of the study, the development of e-government applications in Turkey is analyzed. In the last part of the study, information about the structure and duties of the Revenue Administration was given and the digital tax practices of the GİB were examined. The positive and negative effects of e-tax practices in terms of tax compliance are mentioned and the latest developments in e-government applications affecting voluntary compliance with tax are evaluated.