As a reformist poetry Bash'shar b. Burd
Yenilikçi bir şair olarak Beşşar b. Burd
  1. Tez No: 81738
  2. Yazar: SÜRÜT KENAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. RAHMİ ER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Doğu Dilleri ve Edebiyatı, Eastern Linguistics and Literature
  7. Yıl: 1999
  8. Dil: Arapça
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Arap Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 311
Özet
ÖZET Bu çalışmada, Abbasî dönemi şairlerinden Beşşâr b. Burd ve onun Arap şiirine kazandırdığı yenilikler üzerinde ayrıntılı bir şekilde durulmuştur. H. 96-167/m. 715- 785 yılları arasında yaşamış olan ve daha önceki eleştirmeler tarafından“yenilikçi ekol”ün kurucusu olarak nitelenen Beşşâr'ın Arap şiirine katkılarının daha açık görülebilmesi için, kendisinden önceki ve kendi dönemindeki Arap şiiri de etraflıca incelemiştir. Çalışmanın Giriş bölümünde şairin yaşadığı dönem ve şairin hayatı hakkında kısa bilgiler verilmiştir. Daha sonra tezin konusu dört bölümde ele alınmıştır. I. Bölümünde, birinci Abbasî çağında Arap şiirindeki yenilikçi hareketler konu edilmiştir. Bu bölümde şairlerin methiye, hicviye, gazel, fahriye gibi klâsik şiir türlerini nasıl işlemiş oldukları üzerinde durulmuş, bu bağlamda Arap şiirine kazandırılan yenilikler, eski örneklerle karşılaştırılmak suretiyle belirlenmeye çalışılmıştır. Ayrıca bu dönemde görülen birtakım yeni şiir türlerinin ortaya çıkışının muhtemel nedenleri üzerinde de durulmuştur. II. Bölümde dönemin şiiri içten yaklaşımla ele alınmış, dü, üslup, anlam, düşünce, müzik ve yapı gibi çeşitli açılardan değerlendirilmiş ve ortaya konmuş olan yenilikler veya değişimler örneklerle belirlenmeye çalışılmıştır. III. Bölümde Beşşâr b. Burd'un tüm şiirleri, daha çok tür açısından değerlendirilmeye çalışılmış, şiir türlerinin çoğalmasında Beşşâr'ın katkısının olup olmadığı incelenmiştir. IV. Bölümünde ise Beşşâr'ın bütün şiirleri biçim ve içerik açısından içten yaklaşımla ele alınmış, onun Arap şiirine getirdiği yenilikler özellikle bu bölümde örneklerle verilmeye çalışılmıştır. Çalışmadan çıkan genel hükümler Sonuç bölümünde belirtilmiştir.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT In this thesis, the life of Bash'shar b. Burd, who was one of the poets of the Abbaside period, and the novelties which he made in the Arabic poetry has been studied in details. For enabling to understand the contributions more clearly which were made by Bash'shar who lived between 96 - 167 A.H / 715 - 785 A.D. and was qualified by the previous critics as the founder of the“innovatory action”, the Arabic poetry taking place before and during the period of Bash'shar has also been studied in-depth. In the Introduction Chapter of this thesis are given some brief information on the period when the poet lived and his own life. And then the main subject of the thesis is taken into consideration in four chapters. In the Chapter I are studied the innovatory actions in the Arabic poetry of the first Abbaside period. In this chapter are discussed how the poets worked the classical types of poem such as eulogy, satire, ode and verse, and in this context, determining what sorts of the novelties brought to the Arabic poetry is tried by comparing the same with the previous examples. Furthermore, the possible reasons of the emergence of some new types of poem belonging to this period of period are also discussed. In the Chapter II the poetry belonging to this period of period is taken into account with a sincere approach and evaluated with various aspects such as language, style, meaning, idea, music and structure, the novelties or changes so made are tried to be determined with some examples. _ ",,^1;^^ |HH»'