Televizyon reklamlarında inandırıcılığı sağlayıcı öğeler
The Elements of persuation on TV advertisements
  1. Tez No: 81739
  2. Yazar: HASAN AKBULUT
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. İNCİLAY YURDAKUL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Reklamcılık, Education and Training, Advertising
  7. Yıl: 1999
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Programları ve Öğretimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 164
Özet
ÖZET Akbulut, Hasan: Televizyon Reklamlarında İnandırıcılığı Sağlayıcı Öğeler". Yüksek Lisans Tezi, Danışman: Doç. Dr. İncilay Yurdakul VII+164S. Bir inceleme niteliğinde olan bu tezde, televizyon reklamlarında inandırıcılığı sağlayıcı öğeler, kuramsal ve uygulamalı olarak ele alınmıştır. Reklamlar, tv reklamları, özellikleri, türleri, yaklaşımları ve popüler kültür ile reklamlar arasındaki ilişkilerin kuramsal olarak incelenmesinden sonra, Türkiye televizonlarında gösterilen beş adet banka reklamı çözümlenmiştir. Çözümlenen Akbank, Demirbank, Egebank, Etibank ve Garanti Bankası reklam filmlerinin ardından açığa çıkan bulgular şunlardır: 1. Tv reklamlarında inandırıcılığı sağlamak için, toplumda ün yapmış, sanatçı, sporcu gibi tanıklara başvurulmaktadır. 2. Başarı, üstünlük, otorite, birinci olma, güvenlik, inandırıcılığı sağlamak için başvurulan başlıca güdüler ve duygusal eğilimlerdir. 3. Dramatik anlatısal yapıda olduğu gibi görsel yapıda da benzetmelere, çağrışımlara, karşıtlıklara başvurularak inandırıcılığı sağlayıcı yananlamlar oluşturulmaktadır. 5. Kamera haraketleri, kamera açıları, renk, dekor, ışık, aydınlatma, müzik, ses ve efekt gibi sinematografik öğeler etkili kullanılarak, tv reklamlarında inandırıcılık desteklenmektedir. 163
Özet (Çeviri)
SUMMARY Akbulut, Hasan: 'The Elements of Persuation on TV Advertisements". Yüksek Lisans Tezi, Danışman: Doç. Dr. İncilay Yurdakul, VII+164 s. In this thesis, the elements of persuation are studied in conceptual framework by the qualitative content analyse. In the theoretical section, the charactristics and kinds of the advertisements and relationship between the popular culture and the advertisements are problematised as a conceptually. In this frame, five banks' adverstisements on Turkish TV programmes. The banks are Akbank, Demirbank, Egebank, Etibank and Garanti. The following findings are found: 1. The witness such as fumaus persons, sportsman and artison are refered to get persuation. 2. Affective motifs and basic instricts such as success, power, attraction, championship and confidence are used to get persuation. 3. The metaphors, associations and contrasts are, used both in dramatical and visual construction. In this way are became side meanings. 4. Cinematographic ways such as camera movements, camera focus, colour, stage scenery, music, and sound vere used to support persuation. 164