Velid el-a'Zamî'nin şiirinde ümit ve ümitsizlik -analitik çalışma
الأمل واليأس في شعر وليد الأعظمي دراسة تحليلية
  1. Tez No: 827367
  2. Yazar: ODAY AHMED YOUSIF ALJAJAWE
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ HİDAYET ZERTÜRK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Din, Religion
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Arapça
  9. Üniversite: Çankırı Karatekin Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 114
Özet
Araştırma, (Velid el-A'zamî'nin Şiirinde Ümit ve Ümitsizlik -Analitik Çalışma) dualitesinin seçiciliğini içermektedir. Çünkü zıt diyotlar şairin yaşadığı zaman diliminin doğası, iç ve dış sorunlar, siyasi, ekonomik ve sosyal istikrarsızlık nedeni ile etkilenmesini anlatmaktadır. Şair, divanında en iyi şiir türlerini yazmıştır. Şiirleri, coşkulu ve samimi bir tutkudan kaynaklanan İslami, davet edici ve reformist bir içeriğe sahiptir. Şair, eskilere yaklaşma eğiliminin bir sonucu olarak şiirlerinde uzun nefesi ile ayırt edilmektedir. Şiiri, kolaylığı ve netliği, anlamların dikkatliği, üslubunun inceliği, kelimenin ihtişamı ve bolluğu ve yapmacıklıktan, belirsizlikten ve gösterişten uzak olması ve kanatlı hayal gücünün peşinden koşmaması ile ayırt edilir. Araştırma giriş, önsöz ve üç bölümden oluşmaktadır. Önsöz, şairi tercümesini ve metodolojisinin açıklamasını içermektedir. Birinci bölüm ise şiirinin sanatsal çalışmasını içerir. İkinci bölüm övgü, gurur ve coşku şiirinde umudu içerir. Üçüncü bölüm ise hiciv, şikayet ve umutsuzluğu içerir Araştırma kapanış, sonuçlarar, kaynak ve referans ile tamamlanmıştır.
Özet (Çeviri)
This current research titled“Hope and desperation in Waleed Al-Azami poems – Analytical study”dwells on the selectivity of duality, because the contrasting diodes describe the nature of the time period in which the poet lived and it explains he was affected by internal and external problems, political and economic and social instability. The poet's repertoire included the best types of poetry. His poetry had an Islamic, invitational and reformist content, which stemmed from a fervent and sincere passion. The poet is distinguished by his long breath in his poems as a result of his tendency to approach the ancients. His poetry is distinguished by its ease and clarity, the attentiveness of meanings, the subtlety of his style, the magnificence and abundance of the word, and the absence of artifice, ambiguity and pretentiousness, and the absence of the pursuit of winged imagination. The study consists of an introduction, a preface and three chapters. The preface includes the translation of the poet and the explanation of his methodology, and the first part includes the artistic study of his poetry. In the second part, there is hope, praise, pride and euphoria in the poetry. In the third part, there is despair, satire, complaint and calamity in the poetry. The researcher has concluded his research with a conclusion, findings, and sources and references.