Knowledge of pre-school, classroom and special education teacher's students about stuttering and opinions on attitude
Okul öncesi, sınıf ve özel eğitim öğretmenliği öğrencilerinin kekemelik hakkındaki bilgilerinin ve tutuma yönelik görüşlerinin incelenmesi
- Tez No: 817387
- Danışmanlar: PROF. DR. AHMET KONROT KONROT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Dilbilim, Linguistics
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Üsküdar Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Dil ve Konuşma Terapisi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Dil ve Konuşma Terapisi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 46
Özet
Özet Amaç: Bu araştırmanın amacı Okul öncesi, Sınıf ve Özel Eğitim Öğretmenliği öğrencilerinin bilgilerini ve tutuma yönelik görüşlerini saptamak ve alınan sonuçlar doğrultusunda yapılması gerekenleri ortaya çıkarmaktır. Yöntem: Araştırmaya 245 gönüllü katılmıştır. Araştırmada“Okul Öncesi, Sınıf ve Özel Eğitim Öğretmenliği Öğrencilerinin Kekemelik Hakkındaki Bilgilerinin ve Tutuma Yönelik Görüşlerinin İncelenmesi”isimli anket kullanılmıştır. Bulgular: Katılımcıların kekemelik hakkındaki bilgileri yeterli düzeyde bulunmamıştır. Katılımcıların okudukları bölümleri ve sınıfları bakımından kekemelik hakkındaki bilgilerinde ve tutuma yönelik görüşlerinde anlamlı bir fark bulunamamıştır. Bunun yanında cinsiyete yönelik yapılan analiz sonucunda kadınların erkeklere göre kekemeliğe dair daha bilgili oldukları ortaya konulmuştur. Sonuç: Bu araştırmadaki sonuçlar literatürdeki araştırma sonuçları ile benzerlik göstermiştir. Ancak cinsiyete yönelik yapılan analiz sonucunda kadınların erkeklere göre daha olumlu tutum gösterdiğine dair anlamlı kanıt bulunamamıştır. Katılımcıların bilgi düzeyleri ile tutuma yönelik görüşleri arasında da ilişki bulunamamıştır. Bu çalışmanın veri aracı bu çalışma için geliştirilmiştir ve ilk kez uygulanmıştır. Dolayısıyla uygulanan örneklem grupları çeşitlendirilerek farklı çalışmalara yön verilmelidir. Daha fazla katılımcı ile daha güvenilir sonuçların alınabileceği farklı çalışmalar yapılabilir.
Özet (Çeviri)
Summary Purpose: For this purpose, it is aimed to examine the Pre-School, Classroom and Special Education Teaching students, to determine the attitude-oriented thinking and to reveal what the obtained results need to be realized. Method: 245 volunteers participated in the study. In the research, a questionnaire named“Knowledge of Preschool, Classroom and Special Education Teaching Students on Stuttering”was used. Results: The knowledge of the participants about stuttering was not found to be sufficient. There was no significant difference in the knowledge of the participants about stuttering and their views on attitude in terms of their departments and classes. In addition, as a result of the analysis made for gender, it was revealed that women are more knowledgeable about stuttering than men. Conclusion: The results of this study were similar to the results of the research in the literature. However, as a result of the analysis made for gender, there was no significant evidence that women showed more positive attitudes than men. No relationship was found between the knowledge levels of the participants and their views on attitude. The data tool of this study was developed for this study and applied for the first time. Therefore, the sample groups applied should be diversified and different studies should be directed. Different studies can be conducted with more participants, where more reliable results can be obtained.