Smart grid metrology: A case study for solar power plant – the reliability and economic impacts of measurement uncertainty
Akıllı şebeke metrolojisi: Güneş enerji santrali için bir vaka çalışması - ölçüm belirsizliğinin güvenilirlik ve ekonomik etkileri
- Tez No: 817412
- Danışmanlar: PROF. DR. GÜNGÖR BAL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
- Yıl: 2023
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Akıllı Şebekeler Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Elektrik Elektronik Mühendisliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 74
Özet
Teknolojinin gelişmesine bağlı olarak artan enerji ihtiyacı ve tükenen dünya kaynakları; yenilenebilir enerji kaynaklarından enerji üretimini arttırmıştır. Enerji üretiminden tüketimine doğru olan tek yönlü akış; üretenleri, iletenleri, dağıtanları ve kullanıcıları etkileyen çift yönlü üretim ve tüketim akışına dönüşmüştür. Karmaşıklaşan ve artan enerji üretim ve tüketim ağı; akıllı şebekelerin ve adil ticaretin önemini arttırmıştır. Taraflar arasında çift yönlü enerji ve güç akışlarının ölçümüne dayanan ekonomik alışveriş; izleme ve kontrol için kullanılan verilerin doğruluk ve güvenilirliğinin sağlanmasını ve sürekliliğini zorunlu kılar. Ölçümlerin güvenilirlik ve doğruluğu da ancak bir izlenebilirlik zincirine dahil olursa ve ölçüm belirsizliği ile birlikte ifade edilirse metrolojik olarak anlamlıdır. Fotovoltaik enerji santralleri, doğal kaynak kullanarak enerji ürettiğinden dolayı hâlihazırda belirsizlikler içermektedir, bu nedenle sistem stabilitesini etkileyen her etken önemlidir. Bu belirsizliklerin üzerine ölçümlerden kaynaklanan belirsizlikler de eklendiğinde, durum daha kararsız hale gelir. Bu nedenle ölçümlerin belirsizliğini en doğru şekilde tahmin etmeye çalışmak; bilimsel gelişime katkıda bulunduğu gibi projenin finansal risklerini daha net belirlemekte yatırımcılara rehberlik eder. Dolayısıyla sistemin toplam ölçüm belirsizliğinin ve buna bağlı finansal boyutların, ilgili tüm taraflar için ortaya konması önemlidir. Bu çalışmada, Kırşehir'de 594 kWp DC / 500 kWe AC kurulu güce sahip bir güneş enerjisi santralinin toplam genişletilmiş ölçüm belirsizliği, üretim tekrarlanabilirliği, fotovoltaik modüller, inverterler, dağıtım trafosu, akım trafosu, gerilim trafosu, DC/AC kablolama ve akıllı sayaçtan kaynaklanan faktörler dikkate alınarak hesaplanmıştır. Hesaplanan genişletilmiş ölçüm belirsizliğinin sebep olabileceği finansal etki incelenerek yatırımlarda risk değerlendirme faktörü olarak dikkate alınması gerektiği ortaya konmuştur.
Özet (Çeviri)
Increasing energy demand and depletion of global resources due to the development of technology; energy production from renewable energy sources has increased. The unidirectional flow from energy production to consumption has transformed into a bidirectional flow of production and consumption involving producers, transmitters, distributors and consumers. The complex and increasing interconnection of energy generation and consumption has made smart grids and fair trade increasingly important. Economic exchanges based on the measurement of bidirectional energy and power flows between parties require that the accuracy and reliability of the data used for monitoring and control can be ensured and maintained. Reliability and accuracy of measurements are metrologically meaningful if they are included in a traceability chain and expressed with measurement uncertainty. Photovoltaic power plants are already subject to uncertainties because they generate energy from natural resources, so any factor that affects system stability is important. When uncertainties from measurements are added to these uncertainties, the situation becomes even more unstable. Therefore, trying to estimate measurement uncertainty as accurately as possible contributes to scientific development and helps investors better determine the financial risks of the project. Therefore, it is important that the overall measurement uncertainty of the system and the associated financial aspects are presented to all stakeholders. In this study, the total expanded measurement uncertainty of a solar power plant with an installed capacity of 594 kWp DC / 500 kWe AC in Kırşehir is calculated by considering the factors arising from generation repeatability, photovoltaic modules, inverters, distribution transformer, current transformer, voltage transformer, DC/AC cabling and smart meter. The financial impact that the calculated expanded measurement uncertainty may cause is analysed and it is revealed that it should be taken into account as a risk assessment factor in investments.