Özel öğrenme güçlüğü olan çocukların psikolojik sağlamlık ve sosyal uyum beceri düzeylerinin incelenmesi
Examination of psychological resilience and social adaptation skill levels of children with specific learning disabilities
  1. Tez No: 817413
  2. Yazar: SEMİHA ATALAY GÖV
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. KÜRŞAT ÖĞÜLMÜŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Psikoloji, Education and Training, Psychology
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kırıkkale Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 107
Özet
Bu araştırmanın temel amacı, özel öğrenme güçlüğü olan çocukların psikolojik sağlamlık ve sosyal uyum beceri düzeylerini incelemektir. Çalışma grubunu Kayseri ilinde ilkokul, ortaokul ve lise kademelerinde öğrenimine devam eden ve ÖÖG tanısı almış 7-16 yaş arasındaki bireyler oluşmaktadır. Veri toplama aracı olarak, araştırmacı tarafından hazırlanan Kişisel Bilgi Formu, Çocuk ve Genç Psikolojik Sağlamlık Ölçeği (ÇGPSÖ-28), Genç İçselleştirme Davranışı Ölçeği (GİDÖ), Genç Dışsallaştırma Davranışı Ölçeği (YDDÖ) ve Okul Tutum Değerlendirme Ölçeği kullanılmıştır. Verilerin analizinde Pearson Momentler Çarpımı Korelasyon analizi ve Doğrusal Regresyon analizleri, t-testi, tek yönlü varyans analizi (ANOVA) kullanılmıştır. Araştırma sonucunda özel öğrenme güçlüğüne sahip çocukların psikolojik sağlamlık düzeyleri içselleştirme ve dışsallaştırma davranışı ve okula uyum düzeyleri tespit edilmiştir. Özel öğrenme güçlüğüne sahip bireylerin psikolojik sağlamlık düzeyi arttıkça içselleştirme davranışı düzeyi azalmaktadır, dışsallaştırma davranışına etki etmemektedir. Psikolojik sağlamlık düzeyi arttıkça okula uyum düzeyi de artmaktadır. İçselleştirme davranışı okula uyum düzeyini azaltmaktadır dışsallaştırma davranışı okula uyumu etkilememektedir. Elde edilen bulgular, ilgili araştırmaların sonuçlarıyla karşılaştırılıp tartışılmış ve öneriler sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
The main objective of this study was to examine the levels of psychological resilience and social adaptation skills among children diagnosed with specific learning disabilities (SLD). The study focused on individuals aged 7 to 16 who were enrolled in primary, secondary, and high schools in Kayseri. The data collection tools utilized in this research included a Personal Information Form, the Child and Adolescent Resilience Scale (ÇGPSÖ-28), the Youth Internalizing Behavior Scale (GIDS), the Youth Externalizing Behavior Scale (FLB), and the School Attitude Evaluation Scale. Pearson Product Moments Correlation analysis, Linear Regression analysis, t-tests, and one-way analysis of variance (ANOVA) were employed to analyze the collected data. The study revealed the psychological resilience levels of children with SLD, as well as their levels of internalizing and externalizing behavior, and their school adjustment levels. The findings indicated that as the level of resilience among individuals with SLD increased, the level of internalizing behavior decreased, while externalizing behavior was not affected. Additionally, higher levels of psychological resilience were associated with increased adaptation to school. Internalizing behavior was found to negatively impact school adjustment, whereas externalizing behavior did not significantly affect it. The obtained results were compared and discussed in relation to previous studies, and recommendations were presented.