Kronik kalp yetmezliği olan hastaların ilaç uyum düzeylerinin uyku ve yaşam kalitesine etkisinin incelenmesi
Investigation of the effect of drug compliance levels on sleep and quality of life of patients with chronic heart failure
  1. Tez No: 817416
  2. Yazar: CANSU ACAR DEMİREL
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ GÜLHAN ÜNLÜ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hemşirelik, Nursing
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kırşehir Ahi Evran Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Hemşirelik Esasları Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 115
Özet
Bu araştırma kronik kalp yetmezliği hastalarının ilaç uyum düzeylerinin uyku ve yaşam kalitesine etkisini incelemek amacıyla tanımlayıcı olarak yapılmıştır. Çalışmamızın evrenini, Kırşehir Eğitim ve Araştırma Hastanesinde Mayıs 2022- Mayıs 2023 tarihleri arasında tedavi gören örneklemini ise 18yaş üstü olan kriterlere uyum sağlayan 140 hasta birey oluşturmuştur. Çalışma verilerinin elde edilmesinde, Hasta tanıtım formu, İlaç Kullanımına İlişkin Sağlıkta İnanç Ölçeği, Minnesota Kalp Yetmezliği ile Birlikte Yaşama Anketi, SF-36 Yaşam Kalitesi Ölçeği ve Pittsburgh Uyku Kalite İndeksi kullanılmıştır. Veriler toplanmadan önce çalışmanın yapıldığı kurumdan kurum izni, etik kurul izni ve hastalardan onam alınmıştır. Verilerin toplanması yüz yüze gerçekleştirilmiştir. Verilerin analizinde tanımlayıcı istatistikler, Bağımsız gruplarda t testi, U=Mann-Whitney U testi, F = Tek yönlü varyans analizi, KW= Kruskal Wallis korelasyon analizleri kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
This research was conducted as a descriptive study to examine the effect of drug compliance levels on sleep and quality of life in patients with chronic heart failure. The scope of our study consisted of 140 patients who were treated at Kırşehir Training and Research Hospital between May 2022 and May 2023, and the sample was over 18 years old and complied with the criteria. In obtaining study data; Patient identification form, Health Beliefs on Drug Use Scale, Minnesota Living with Heart Failure Coexistence Questionnaire, SF-36 Quality of Life Scale and Pittsburgh Sleep Quality Index were used. Before the data were collected, institutional permission, ethics committee permission and consent from the patients were obtained from the institution where the study was conducted. Data collection was carried out face to face. Descriptive statistics, t-test for independent groups, U=Mann-Whitney U test, F=One-way analysis of variance, KW=Kruskal Wallis correlation analyzes were used in the analysis of the data.