Avrupa'da yeşil hareket ve hareketin Avrupa Birliği çevre politikalarına etkisi
Green movement in Europe and its effects on European Union's environmental politics
  1. Tez No: 81743
  2. Yazar: ÖMER ALTUNAKAR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. CAN HAMAMCI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kamu Yönetimi, Uluslararası İlişkiler, Public Administration, International Relations
  7. Yıl: 1999
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Avrupa Toplulukları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 195
Özet
ÖZET Avrupa Birliği 'Çevre Politikaları' diğer AB politikaları (Tarım, Ticaret, Ulaştırma vb.) gibi 1957 Roma Antlaşması içinde yer almamıştır. Bunun nedeni o tarihlerde bugünkü anlamda bir 'Çevre Koruma' düşüncesinin pek de yaygın olmayışı ve AB'ni 'Çevre Politikası' oluşturmaya yönlendirecek bir unsurun olmamasıdır. 1960'lı yılların sonunda Batının kapitalist toplumlarında yeni bir çelişki alanı ve bu çelişki alamndan kaynaklanan yeni toplumsal muhalefet potansiyelleri kendini ortaya koymaya başlamış ve çekirdek kadrosunu ünlü '68 kuşağının oluşturduğu 'Yeşil Hareket' ortaya çıkmıştır. 'Ekolojik Alan' diye tanımladıkları bu yeni çelişki alanını politikalarının temeli olarak alan 'Yeşiller', bu anlamda etkili muhalefet yapmaya başlamışlardır. Önceleri illegal olarak yaptıkları Yeşil Muhalefeti, legalleşip Avrupa'daki ulusal parlamentolara ve sonra da Avrupa Parlamentosu'na taşımışlardır. Yeşil Hareket ve onun uzantısı olan Yeşil Politika, ve her ikisinin politik arenadaki temsilcileri olan Avrupa Yeşiller Partileri, Avrupa ulusal parlamentolarında da kendilerini sayısal olarak kabul ettirmişler ve AB bir 'Çevre Politikası' oluşturma yolundaki ilk adımı 1972 yılında AB hükümet veya devletr başkanlarının Paris'de yaptıkları toplantıda atmıştır. Bu toplantıda 'AB Çevre Politikası' ortaya çıkmıştır. AB'nin şu ana kadar pratiğe geçirmiş olduğu 5 Çevre Eylem Planı'nın içeriklerine bakıldığında, bu içeriklerin Avrupa Yeşiller Partilerinin parti programlarından ve politik söylemlerinden fazlasıyla etkilenmiş oldukları görülecektir. Son birkaç yıldır Avrupa Yeşiller Partilerinin inkar edilemeyecek bir yükselen grafikleri vardır. Avrupa Yeşiller Partilerinin en büyüğü olan Alman Birlik 90/Yeşiller Partisi'nin 27 Eylül 1998'de yapılan Almanya seçimlerindeki başarısı ve SPD ile koalisyon hükümetini kurması bu yükselen grafiğin açık bir kanıtı olmuştur.Avrupa Yeşiller Partileri artık sadece 'AB Çevre Politikalan'nı etkilemekle kalmıyorlar, bunun da ötesinde hükümetlere de girerek AB'nin tüm politikalarına yönelik inisiyatiflerini kullanmaya başlamışlardır. Dolayısıyla, Avrupa Yeşiller Partilerinin bu başarılarının 2000'li yıllarda da sürmesi, ve AB Çevre Politikalarını etkileme sürecinin 21. Yüzyılda da devam etmesi beklenmektedir
Özet (Çeviri)
ABSTRACT European Union's 'Environment Policies' has not included in 1957 Rome Treaty text like other EU policies (Agriculture, Trade, Transportation, etc.). Because in 1950s, there was no extensive Environment Protection thought like today's understanding and there was no element that will guide EU to form an 'Environment Policy'. At the end of the 1960s, a new paradoxical field and a new social opposition potential appeared in capitalist Western societies. As a result of this, a new political movement called 'Green Action' has emerged. The political team of Green Action has originated from the famous '68 Generation. The Greens has taken this new paradoxical field, which they defined as 'Ecological Field' as the basis of their policies and they began to make effective opposition in the whole Europe. At the beginning, their Green Opposition were illegal, but after having been legalized, they have entered in National Pariaments in Europe and then they have elected as members of European Parliament. After having been elected for European Parliament, they influenced the EU policies and EU has taken the first step for 'EU Environment Policy' at EU Paris Summit in 1972. In this summit EU has declared its Environment Policy. EU has realised 5 Environmental Action Programme. The contents of these programmes have strongly affected from the political views and the programmes of European Green Parties. In the last few years European Green Parties have got success in Europe's political arenas. In 27 September 1998, German Green Party, originally called Bündnis 90/Die Grünen, which is the biggest Green Party in Europe, has succeeded in German Elections and they formed a coalition government with SPD (German Social Democrat Party). This is a clear proof for European Green Parties' increasing success.European Green Parties have not only influenced 'EU Environment Policies' but also influenced the whole EU General Policies by entering the European governments. In the final analysis, by taking their increasing success in Europe's political arenas, it is anticipated that EU Environment Policies are going to be affected by the European Green Parties in 21 st century and their political success will continue in 2000 years.